Znaky Svaté říše římské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Iluminace císařského znaku s dvouhlavým orlem, rok 1540

Svatá říše římská během celé své existence neměla žádný jednotný a ustálený znak. Dlouhodobě jako jednotící symbol existoval černý orel s červenou zbrojí, nejprve jednohlavý, od druhé polovině 14. století byl zobrazován dvouhlavý, přičemž většinou byl umisťován na zlatém poli, ale někdy se objevoval také zcela samostatně.

Od nástupu Alberta II. v roce 1438 začala tradice, kdy znakem každého císaře byla dvouhlavá říšská orlice, do níž byl vložen osobní znak z doby před nástupem, tyto znaky byly ovšem stále osobními znaky jednotlivých císařů, nikoliv znaky státu jako takového.

Orlice se štíty[editovat | editovat zdroj]

Původní vyobrazení orlice se štíty v kronice z roku 1510.

Jako jeden z obecných symbolů byla užívána orlice se štíty. Poprvé byla vyobrazena v roce 1510, kdy její dřevořez vytvořil Hans Burgkmair a následně byla téhož roku otištěna jako součást knižní ilustrace. Orlice na sobě nese vyobrazení znaků 56 vybraných států říše, přičemž v horní řadě jsou ve větším měřítku vyobrazené štíty tehdejších států kurfiřtských, na pravém křídle jsou to státy duchovní (arcibiskupství trevírské, arcibiskupství kolínské a arcibiskupství mohučské, dále znak titulárního kurfiřta, prefekta římského) a na levém křídle potom znaky světských států (Českého království, falckého kurfiřtství, saského kurfiřtství a Braniborského markrabství).

Znak s říšskou orlicí[editovat | editovat zdroj]

Ilustrace z Norimberské kroniky zobrazuje strukturu Svaté říše římská: císař obklopený kurfiřty a říšskými knížaty.
Velký znak císaře Josefa II.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Armorial of the Holy Roman Empire na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]