Řezenské knížectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řezenské knížectví
Fürstentum Regensburg
18031810 Bavorské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Mapa z roku 1807 znázorňující Řezenské knížectví obklopené Bavorskem
obyvatelstvo
státní útvar
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Rýnský spolekRýnský spolek Rýnský spolek
vznik:
zánik:
6. ledna 1810 – postoupeno Bavorsku
státní útvary a území
předcházející:
Říšské město Řezno Říšské město Řezno
Řezenské knížecí biskupství Řezenské knížecí biskupství
opatství sv. Jimrama opatství sv. Jimrama
Niedermünsterské opatství Niedermünsterské opatství
Obermünsterské opatství Obermünsterské opatství
následující:
Bavorské království Bavorské království

Řezenské knížectví (německy Fürstentum Regensburg) byl církevní stát ve Svaté říši římské. Knížectví bylo vytvořeno v roce 1803; bylo součástí říše do jejího zániku v roce 1806 a do roku 1810 patřilo k Rýnskému spolku. Jeho hlavním městem bylo Řezno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Knížectví bylo původně vytvořeno jako církevní kurfiřtství pro arcibiskupa Karla Theodora von Dalberga, kurfiřta a říšského kancléře a také bývalého arcibiskupa z Mohuče, kvůli anexi Mohuče Francouzi po Lunévillském míru. Většinu nového knížectví tvořilo území bývalého Řezenského knížecího biskupství. Knížectví také zahrnovalo Donaustauf, Wörth a Hohenburg, bývalé svobodné město Řezno, klášter svatého Jimrama, a také opatství Obermünster a Niedermünster nacházející se v Řezně. Dalberg také získal nově vytvořené Aschaffenburské knížectví.

Dalberg už dříve obdržel hodnost kurfiřta v Mohuči, jeho nové knížectví tak bylo v němčině známé jako Kurfürstentum Regensburg (Řezenské kurfiřtství).

Kvůli nárokům Bavorska na Řezno byl Dalberg dosazen jako arcibiskup až 1. února 1805. Knížectví ztratilo svou hodnost kurfiřtství v roce 1806 zánikem Svaté říše římské a později tohoto roku se stává součástí Rýnského spolku. Napoleonův Code civil byl zaveden roku 1809.

Během války páté koalice bylo 20. dubna 1809 okupováno rakouskými vojsky; o tři dny později bylo napadeno a ostřelováno francouzskými vojsky. Podle Pařížské smlouvy Dalberg postoupil Řezno Bavorskému království, které jej formálně začlenilo 22. května 1810. Na oplátku dostal Dalberg Hanau a Fuldu, které spojil s Aschaffenburským knížectvím a tím vytvořil Frankfurtské velkovévodství. Ačkoli Dalberg přišel o Řezenské knížectví, titul řezenského arcibiskupa mu zůstal až do jeho smrti v roce 1817. Poté bylo arcibiskupství poníženo na mnichovsko-freisinskou sufragánní diecézi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Principality of Regensburg na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Köbler, Gerhard (1988). Historisches Lexikon der deutschen Länder (v Němčině). Mnichov: Verlag C. H. Beck. p. 639. ISBN 3-406-33290-0.