Zdena Tominová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdena Tominová
Narození 7. února 1941 (78 let)
Praha
Ocenění Medaile Za zásluhy mzz I. stupeň (2003)
Manžel(ka) Julius Tomin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdena Tominová (* 7. února 1941 Praha[1]) je česká spisovatelka a představitelka disentu v ČSSR, která byla teprve druhou ženou, která se stala mluvčí Charty 77.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zdena Tominová vystudovala obor herectví a filozofii, který zakončila v roce 1968. Poté pracovala jako tlumočnice. Jako studentka publikovala různé povídky a eseje. Mluvčí Charty 77 se stala v náročném čase na jaře 1979, kdy byli zatčení členové a členky Výboru na obranu nespravedlivě zatčených (VONS). Státní bezpečnost se ji v tomto období snažila umlčet. V noci 5. června 1979 byla přepadena a zbita, když se vracela domů, a musela být s otřesem mozku ošetřena v nemocnici.

Před podpisem Charty 77 pracovala jako tlumočnice a znalost ruského, francouzského, německého a anglického jazyka využívala v komunikaci se zahraničními novináři, aby je informovala o dění kolem Charty 77 a VONSu.

V roce 1979 se stala mluvčí Charty 77. Komunistický režim ji za tento krok učinil různá příkoří. Tominová byla např. propuštěná ze zaměstnání.[2] O rok později byla nucena emigrovat do Velké Británie spolu se svojí rodinou. V roce 1980 Zdena Tominová svým manželem a dvěma syny odjela do Velké Británie. Pracovala pro BBC, napsala dva úspěšné romány. Po celou dobu exilu aktivně podporovala přátele v disentu v ČSSR. Její životní osud byl zfilmován pro pořad Nepřátelé státu.[3] Název dokumentu odkazoval na označení, které ji dal československý stát po emigraci. Rovněž ji bylo zrušeno občanství ČSSR.

V Británii zůstala i po Sametové revoluci v roce 1989. Syn Julius Tomin se po sametové revoluci vrátil zpět do Prahy, v roce 1995 spáchal sebevraždu. Syn Marek Tomin je překladatel a žije trvale v Praze, kde má rodinu. Na jaře 2019 se Zdena Tominová po zdravotních problémech přestěhovala za synem Markem do Prahy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu zenyvdisentu.soc.cas.cz
  2. Článek na portálu totalita.cz
  3. Článek na portálu České televize