V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Zdeněk Pinc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. PhDr. Zdeněk Pinc
Zdeněk Pinc při přednášce.jpg
Narození 10. února 1945 (76 let)
Příbram
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání pedagog, spisovatel, novinář, sociolog, filozof a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdeněk Pinc se svou manželkou (2010).

Příbuzenstvo
otec František Pinc st.
manželka Eliška Pincová roz. Urbanová

Zdeněk Pinc (* 10. února 1945 v Příbrami) je český pedagog, filosof, publicista a chovatel exotického ptactva. V současné době přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na střední škole v Příbrami studoval divadelní vědu, sociologii a konečně filosofii na FF UK v Praze. Koncem šedesátých let se velmi angažoval ve studentském hnutí, byl členem Akademické rady studentů (ARS) a působil v redakci Lidových noviny, Literárních listů a Listů [1]. Po promoci v roce 1969 byl přijat jako aspirant prof. Patočky a asistent na katedře filosofie FF UK, roku 1973 však musel fakultu opustit a pracoval jako romský kurátor, po podpisu Charty 77 jako noční hlídač a nakonec jako programátor v družstvu META. Po celá 80. léta pořádal doma filosofické večírky, kam chodila řada budoucích filosofů.

V roce 1990 byl jmenován docentem filosofie a stal se vedoucím Katedry filosofie a společenských věd na Pedagogické fakultě UK, funkcionářem Akademického senátu UK a později vedl i Ústav filosofie a religionistiky na FF UK. V roce 1993 zahájil jako ředitel IZV UK ve spolupráci s fakultami UK bakalářský a tři magisterské studijní programy, které v roce 2000 převedl na nově vzniklou Fakultu humanitních studií. Zde působil jako proděkan pro studijní záležitosti až do roku 2007, od té doby má na starosti záležitosti studentů.

Je ženatý a s manželkou Eliškou má pět synů.

Odborná činnost a publikace[editovat | editovat zdroj]

Zdeněk Pinc se věnuje hlavně fenomenologii, filosofii výchovy a etnologii. Byl řešitelem celé řady grantů, zvláště významný byl grant na podporu vydávání překladů dříve nedostupné filosofické literatury. Napsal velké množství esejí do Literárních novin, po roce 1990 pravidelně přispíval do časopisu Přítomnost a byl spoluvydavatelem řady Scientia et Philosophia (s doc. Fialou a prof. Neubauerem). Napsal a publikoval řadu statí o filosofii výchovy, etice a fenomenologii.

Roku 2005 byl vyznamenán Medailí 1. stupně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

  • Pinc, Z., Počítat do pěti, Praha, 1998
  • Pinc, Z., Fragmenty k filosofii výchovy, Praha, 1999
  • Sokol, J. - Pinc, Z., Antropologie a etika, Praha, 2003

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TAMCHYNA, Robert. Vstupte! s doc. PhDr. Zdeňkem Pincem [online]. Český rozhlas, 2006-05-03 [cit. 2015-04-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]