Přeskočit na obsah

Zdeněk Klauda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdeněk Klauda
Základní informace
Narození7. ledna 1979 (45 let)
Praha
Povolánídirigent a klavírista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Klauda (* 7. ledna 1979 Praha) je český dirigent, klavírista a hudební teoretik[1].

Život[editovat | editovat zdroj]

Zdeněk Klauda se od dětství věnoval skladbě, hře na klavír a na flétnu. Hudební vzdělání získal na hudebně zaměřeném gymnáziu Jana Nerudy pod vedením Miroslava Kubičky, kde zároveň studoval i hru na flétnu u Vladislava Paulíka a klavír u Dináry Souleimannové.

Po absolutoriu gymnázia začal studovat obor dirigování u prof. Hynka Farkače na Akademii múzických umění, studium skončil v roce 2005. Od té doby je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze (k roku 2018 jako asistent dirigenta a vedoucí hudební přípravy). Jako skladatel publikuje u amerického nakladatelství „Alliance publications, Inc.“

V roce 2008 byl přizván k nastudování Dvořákovy Rusalky v rámci festivalu Salzburger Festspiele. Od té doby je pravidelně zván do prestižních evropských operních domů Bayerische Staatsoper Mnichov, Opera Valencia či Opéra national de Paris. V roce 2012 se podílel na hudebním nastudování Janáčkových Příhod lišky Bystroušky pro legendární festival v Glyndebourne a v další sezóně pak Mozartovy Figarovy svatby tamtéž.

V roce 2012 získal 3. cenu na dirigentské soutěži v Rumunsku. Jako asistent dirigenta v minulosti spolupracoval s následujícími dirigenty: Franz Welser-Möst, Kyril Petrenko, Vladimir Jurowski nebo Tomáš Netopil.

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Skladba[editovat | editovat zdroj]

Roku 1996 získala jeho skladba Divertimento pro flétnu, hoboj a violoncello druhé místo v soutěži Generace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]