Wulfila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wulfila
Bischof Ulfilas erklärt den Goten das Evangelium.jpg
Narození 311
Turecko
Úmrtí 383 (ve věku 71–72 let)
Konstantinopol
Povolání misionář, kněz, překladatel, překladatel Bible a spisovatel
Národnost Gótové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wulfila nebo Ulfilas (jméno by mohlo znamenat „malý vlk“ – vlček) (asi 311383 Konstantinopol) byl biskup, misionář a překladatel, který úspěšně šířil ariánské křesťanství mezi Góty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Wulfila byl Gót nebo poloviční Gót, který žil jistou dobu v Byzantské říši v době, kdy zde převládl arianismus. Eusebios z Nikomédie vysvětil kolem roku 340 Wulfilu na biskupa a ten se poté vrátil jako misionář mezi Góty sídlící v severním Černomoří. Před pronásledováním se musel uchýlit do římské Nikopolis ad Istrum (asi 30 km severně od Veliko Tarnovo v dnešním Bulharsku), kde přeložil značnou část Bibleřečtiny do gótštiny. Za tím účelem upravil unciální řeckou abecedu a doplnil ji o několik znaků. Jeho překlad je unikátním dokladem staré germánštiny. Dochované části Wulfilova překladu jsou známy jako Codex Argenteus (Stříbrný kodex) a uchovává je univerzitní knihovna v Uppsale.

Wulfila pokřtil mnohé Vizigóty a Ostrogóty. Křesťanství mezi nimi šířil v ariánské podobě. Když Gótové později pronikli do západního Středomoří a založili tady své říše (tolosánskou v jižní Galii počátkem 5. století a ostrogótskou na Apeninském poloostrově na přelomu 5. a 6. století), lišili se svým vyznáním – jež více zdůrazňovalo hierarchii ve společnosti a lépe tak vyhovovalo vládnoucím vrstvám – jak od domorodého obyvatelstva, tak od svých katolických sousedů. Wulfilův překlad se však šířil hlavně tam a ze severní Itálie pochází i Codex Argenteus.

Stránka Wulfilovy Bible Codex argenteus (okolo 500)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ulfilas na anglické Wikipedii a Wulfila na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]