Wulfila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wulfila
Bischof Ulfilas erklärt den Goten das Evangelium.jpg
Narození 311
Úmrtí 383 (ve věku 71–72 let)
Konstantinopol
Povolání misionář, kněz, překladatel a překladatel bible
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wulfila nebo Ulfilas (jméno by mohlo znamenat „malý vlk“ - vlček) (asi 311383 Konstantinopol) byl biskup, misionář a překladatel, který úspěšně šířil ariánské křesťanství mezi Góty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Wulfila byl Gót nebo poloviční Gót, který žil jistou dobu v Byzantské říši v době, kdy zde převládl arianismus. Eusebios z Nikomédie vysvětil kolem roku 340 Wulfilu na biskupa a ten se poté vrátil jako misionář mezi Góty sídlící v severním Černomoří. Před pronásledováním se musel uchýlit do římské Nikopolis ad Istrum (asi 30 km severně od Veliko Tarnovo v dnešním Bulharsku), kde přeložil značnou část Bibleřečtiny do gótštiny. Za tím účelem upravil unciální řeckou abecedu a doplnil ji o několik znaků. Jeho překlad je unikátním dokladem staré germánštiny. Dochované části Wulfilova překladu jsou známy jako Codex Argenteus (Stříbrný kodex) a uchovává je univerzitní knihovna v Uppsale.

Wulfila pokřtil mnohé Vizigóty a Ostrogóty. Křesťanství mezi nimi šířil v ariánské podobě. Když Gótové později pronikli do západního Středomoří a založili tady své říše (tolosánskou v jižní Galii počátkem 5. století a ostrogótskou na Apeninském poloostrově na přelomu 5. a 6. století), lišili se svým vyznáním - jež více zdůrazňovalo hierarchii ve společnosti a lépe tak vyhovovalo vládnoucím vrstvám - jak od domorodého obyvatelstva, tak od svých katolických sousedů. Wulfilův překlad se však šířil hlavně tam a ze severní Itálie pochází i Codex Argenteus.

Stránka Wulfilovy Bible Codex argenteus (okolo 500)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ulfilas na anglické Wikipedii a Wulfila na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]