Wolin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o ostrově v Polsku. O městě na tomto ostrově pojednává článek Wolin (město).
Možná hledáte: Volyň, území na Ukrajině, nebo Wollin, vesnici v Německu.
Wolin
Satelitní snímek Oderského (Štětínského) zálivu - Wolin je východní z obou velkých ostrovů oddělujících vody Štětínského zálivu od Baltského moře
Satelitní snímek Oderského (Štětínského) zálivu - Wolin je východní z obou velkých ostrovů oddělujících vody Štětínského zálivu od Baltského moře
Wolin
Wolin
Lokalizace Baltské moře
Stát PolskoPolsko Polsko
• vojvodství POL województwo zachodniopomorskie flag Západopomořanské vojvodství
Topografie
Rozloha 265 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Grzywacz  (115 m n. m.)
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolin (česky Volyň, řídce také Volín, polsky Wolin, pomořsky Wòlin, německy Wollin) je ostrov v Baltském moři v severozápadním cípu Polska. Je oddělen od německo-polského ostrova Uznojem řekou Svinou a od polské pevniny řekou Dziwnou. Povrch ostrova je 265 km², nejvyšším bodem je hora Grzywacz (115 m n. m.)

Název a dějiny[editovat | editovat zdroj]

Původ jména není zcela znám, pravděpodobně se jedná o slovanský původ, kdy v jazyku starých Slovanů znamenalo slovo "wolyn" vlhkou, mokrou zemi.

V minulosti se zde nacházel chrám Polabských Slovanů.

Ostrov získal roku 967 polský kníže Měšek I., o několik století později se však stal součástí německojazyčných státních útvarů a slovanské obyvatelstvo zde nahradili převážně Němci. Od roku 1720 náležel Prusku, poté sjednocené Německé říši. Po 2. světové válce byl přiřknut Polsku a po správní reformě z roku 1999 je součástí Západopomořského vojvodství. Německé obyvatelstvo bylo vysídleno hned po 2. světové válce a ostrov osídlilo polské obyvatelstvo.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Mapa ostrova Volyň

Většina ostrova, který má přibližně trojúhelníkovitý tvar, je tvořena lesy a menšími kopci. Uprostřed ostrova se nachází Volyňský národní park s několika jezery, z nichž největší se jmenuje Koprowo. Ostrov je jedním z největších turistických lákadel na severu Polska a nachází se zde několik značených turistických cest, např. 73 km dlouhá trasa z Międzyzdroje do Dziwnówku.

Na Wolině leží města Svinoústí (východní část s velkým přístavem), Wolin, Międzyzdroje; většina ostrova je rozdělena mezi gminy Wolin a Międzyzdroje, které spadají pod Okres Kamień Pomorski. Napříč ostrovem probíhá důležitá železniční trať Štětín - Svinoústí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wolin na anglické Wikipedii.