Wolfram von Eschenbach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wolfram von Eschenbach
Narození 1170
Úmrtí 1220 (ve věku 49–50 let)
Povolání básník, hudební skladatel, minnesänger a Rytíř
Žánr rytířský román
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolfram von Eschenbach (zemřel okolo roku 1220) byl německý rytíř a básník, je řazen mezi největší epické básníky své doby. Věnoval se také poesii lyrické.

O jeho životě se ví jen velmi málo, podle jména se usuzuje, že se narodil v bavorském Eschenbachu. Byl pravděpodobně analfabet, protože své nejznámější dílo Parcifal nenapsal, nýbrž nadiktoval.

Parcifal[editovat | editovat zdroj]

Parcifal je vývojový román - Parsifal se vyvíjí, na začátku byl „tumber Tor“ (hloupý hlupák). Ve středověku mnoho Němců opisovalo od Francouzů – původním autorem Parcifala byl Chrétien de Troyes.

Parcifal žije se svou matkou Herzeloyde v lese. Jeho otec byl rytířem a zemřel. Jeho matka nechce, aby se Parcifal stal rytířem. Jednoho dne však chlapec uvidí rytíře a opouští svou matku, která po jeho odchodu zemře žalem. Parcifal potká rudého rytíře Ithera a líbí se mu jeho brnění, bojují spolu a Parcifal jej zabije. Je to jeho druhá velká chyba. Ither byl vlastně Parcifalův strýc, což on ale nevěděl. Parcifal se dostane i na artušovský dvůr ale nezeptá se krále Amfortase, proč trpí. Není schopný, položit otázku ze soucitu, nechce totiž ukázat, že je nevzdělaný. To je jeho třetí vina. Najednou zmizí celý zámek. Parcifal se dozví, co svými činy způsobil a pokouší se hrad znovu nalézt, což se mu ale dlouhou dobu nedaří. Po čase se také dozví, že jeho matka zemřela a uvědomí si svou chybu. Hledá odpuštění. Parcifal hrad nakonec najde, položí otázku a celý hrad tak zachrání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]