Wikipedie:Diskuse o smazání/Seznam dílů pořadu Gebrian versus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seznam dílů pořadu Gebrian versus[editovat | editovat zdroj]

Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
Diskusi otevřel(a)
Robins7 (diskuse) 21. 7. 2020, 14:38 (CEST)
Uzavření diskuse
standardní: týden po zahájení

Doporučená řešení[editovat | editovat zdroj]

  • Smazat – Pořad je nejspíš nevýznamný, nenašel jsem o něm 2NNVZ a tudíž je nejspíš nevýznamný i seznam dílů toho pořadu. Ale článek už tu je 5 let, tak jsem raději zvolil tuto formu rozhodování o smazání. --Robins7 (diskuse) 21. 7. 2020, 14:38 (CEST)
  • Ponechat -ně to připadá zajímavé, ale doložení zdroji je potřeba. --Chalupa (diskuse) 21. 7. 2020, 16:19 (CEST)
  • Já to vidím takto: Vypadá to, že pořad Gebrian versus významný není, což má oporu v pravidlech. Z tohoto hlediska doporučuji smazat. Na druhou stranu mi připadá, že je článek škoda mazat, neboť dal spoustu práce, tohle ale pravidla nerespektují. Z tohodle „lidského“ hlediska bych článek ponechal, chápete-li, co tím chci říct. --Patriccck (diskuse) 21. 7. 2020, 18:44 (CEST) Jen abych upřesnil svůj komentář, jsem spíše pro smazání (má to oporu v pravidlech). Jen je mi to osobně trochu líto, neboť je ten článek jinak v pořádku. --Patriccck (diskuse) 21. 7. 2020, 19:41 (CEST)
  • Smazat – Určitě to dalo spoustu práce, ale to se u DOSů stává běžně :) Žel nevýznamný, takže nemazlit se s tím. Chrzwzcz (diskuse) 21. 7. 2020, 19:00 (CEST) (Po diskuzi níže zmírnění) Pokud se prokáže EV seriálu, nikoliv osoby (!), tak: Smazat článek o seznamu dílů, ale vytvořit novou stránku pouze o seriálu a v něm uvést jen textový seznamu dílů, možná s kratičkou poznámkou ohledně dílu do závorky. No a pokud to tedy vyhraje ponechání, tak bych alespoň chtěl věřit, že hrozba smazání dopomůže k doplnění obsahu všech dílů, když je tedy významný a nesmazatelný. Chrzwzcz (diskuse) 23. 7. 2020, 19:23 (CEST)
  • Ponechat – Cituji z článku na iDnesV myslích většiny lidí se zapsal především sérií videí Gebrian versus" Jelikož je pořad přímo spojený s postavou Adama Gebriana (která je encyklopedicky významná na 101 %), je jasné, že nenalezneme 2NNVZ pojednávající čistě o něm. Pořad je ale zmiňován snad v každém článku o tomto architektovi a propagátorovi architektury. Viz např. zde, zde, zde, zde, zde (a dalo by se pokračovat). Pořad byl nominován jako Výjimečný počin v České ceně za architekturu. Pořad mnohdy vyvolal diskuze o veřejném prostoru i stavbách – jak na sociálních sítích, tak v nejrůznějších periodikách online i offline. Za mě sem tento seznam dílů určitě patří a čtenářovi má co nabídnout, encyklopedický významný je. Martin2035 (diskuse) 22. 7. 2020, 22:04 (CEST)
Jo, to by možná zaručilo významnost pořadu, i když přenesená významnost díla jen proto že je významný původce, to je dost troufalá implikace. Ale o to se tady nehlasuje o významnosti pořadu (který ani vlastní wikistránku nemá), ale o seznamu jeho dílů. Chrzwzcz (diskuse) 22. 7. 2020, 22:21 (CEST)
Ve skutečnosti jsou seznamy dílů seriálů a jejich vlastní encyklopedická významnost vždy odvozené od tématu hlavního článku, od samotného seriálu. Neviděl jsem snad ještě nikdy žádné dokazování EV pro seznam dílů. Smysl těchto seznamů jako samostatných článků totiž není dán tím, že by byly samostatným tématem, ale prostou prostorovou úvahou - jejich přítomnost v článku o seriálu by ho neúměrně natahovala, proto se vyčleňují zvlášť. Pochybuji o tom, že by existoval seriál (o více řadách), který by si článek zasloužil, a přitom bychom mu nechtěli povolit seznam dílů. P. S. Ve skutečnosti se tady nehlasuje vůbec, probíhá diskuse. --Bazi (diskuse) 23. 7. 2020, 08:53 (CEST)
No ale říkám, tenhle seriál svůj článek nemá, je teda významný seznam ale ne seriál samotný, nebo co to značí? Seriál může být na hraně významnosti, pak bych si uměl představit že popisování detailně každého dílu už je za hranou. A tady se ale ani nepopisuje detailně každý díl. V tomto případě bych tedy maximálně viděl článek jen o pořadu s prostým textovým výčtem epizod. PS: Dyk jo furt. Chrzwzcz (diskuse) 23. 7. 2020, 09:03 (CEST)
Pokud někdo dosud nějaký článek nenapsal, neznamená to, že takový článek nemá na Wikipedii existovat. Z hlediska imediatistického je pochopitelně seznam dílů existující dřív než hlavní článek těžko stravitelný, z hlediska eventualistického ale dává smysl vytvářet články už v nějaké do budoucna vhodné struktuře. Nám jen stačí založit hlavní článek o seriálu. --Bazi (diskuse) 23. 7. 2020, 10:29 (CEST)
Dobře, vždyť ano: Pokud se prokáže jakás takás významnost seriálu, pak navrhuju ať teda někdo vytvoří stránku o seriálu, když je tak významný, že si ho zaslouží, že ho tady tak budou lidi opěvovat a přitom mu článku nedopřáli, a tento článek zde smazat a díly přepsat do jednoduchého textového seznamu do článku o seriálu. Chrzwzcz (diskuse) 23. 7. 2020, 12:21 (CEST)
Souhlasím ve všem argumentech s @Bazi:. Já („co seriál opěvuji") jsem mnohokrát přispíval k jeho obsahu. Není to o tom, že bych nechtěl, aby existoval hlavní článek, ale přijde mi to spíše zbytečné a duplicitní, když už existuje tento obsáhlý seznam. Vždyť na tomto seriálu jsou hlavní jednotlivé díly – s tím, co rozebírají. V hlavním článku by ani tolik samotných informací navíc nebylo. Hezký den. @Chrzwzcz: Martin2035 (diskuse) 23. 7. 2020, 16:27 (CEST)
Zkuste zapojit čtení s porozuměním, nebo se prostě přestaňte točit v kruhu opakování jen svých postojů. Na jiném místě jste prosazoval seznamy dílů výhradně v šablonách, tady najednou chcete už hotový seznam v šablonách nesmyslně a nesystémově předělávat na „jednoduchý textový seznam“. Nonsens. --Bazi (diskuse) 23. 7. 2020, 16:32 (CEST)
No jeden říkáte že by seriál stránku mít měl, druhý že je to zbytečné, že jedině seznam dílů ho dostatečně definuje. Já si teda umím představit, že článek by vypíchl ze seriálu nějaké zásadnější díly, postoje, obecně ho zhodnotit, prostě něco by se našlo. Proč nonsens, prostých textových výčtů dílů má nejeden seriál. Já řešil primárně seriály, kde se střídají scénáristi, dá se dlouze popsat díl, spousta údajů k jednomu dílu, a řešil jsem: Když už je to tabulkou, tak jednotnou. Pokud je toho do tabulky málo, tak to nelámat přes koleno a nechat jen jednoduchý seznam. Takže pozor na věc. A tím spíš tedy pořad jako zde. Pokud to neplánujete dodělat a pokud bude popis dílu "Gebrian vs. Opava - v tomto díle byl Gebrian v Opavě", tak by to nebylo od věci zvážit "downgrade" na textový seznam do nově vytvořeného článku o pořadu. A vy si zkuste odpustit ten styl jak se vám tuhle nelíbil když vám bylo postaveno zrcadlo. Chrzwzcz (diskuse) 23. 7. 2020, 16:38 (CEST)
  • Ponechat, vizte předchozí vyjádření níže v komentářích a též argumenty ve vyjádření kolegy Martin2035. Samostatné seznamy dílů seriálů odvíjí svou existenci od tématu hlavního článku, tedy seriálu samotného. Jsou zároveň přehledným zhuštěním informací o jednotlivých dílech či řadách seriálu tam, kde není dostatečná opora pro jejich samostatné články – pro článek o dílu seriálu už je třeba doložit EV jednotlivého dílu, seznam je tak pro čtenáře poměrně praktickým řešením situace, kdy by k některým dílům zdroje byly a k jiným nikoli. --Bazi (diskuse) 23. 7. 2020, 17:09 (CEST)
  • Ponechat, viz argumenty ve vyjádření kolegy Martin2035. Máme jiné věci na smazání. --Zbrnajsem (diskuse) 5. 8. 2020, 13:10 (CEST)

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

Jen zmíním uživatele, kteří článek výrazněji editovali, ať se mohou vyjádřit: Fried Marek (zakladatel), Jan Polák, Martin2035, Vlout, Bazi, Vojtěch Veselý, Zbrnajsem, Vymitac. --Patriccck (diskuse) 21. 7. 2020, 19:38 (CEST)

Prozatím letmo dohledány nezávislé netriviální zdroje, které se věnují obšírněji seriálu, byť tedy jeho konkrétním dílům/reportážím:

Dále k širšímu kontextu díla: Adam Gebrian je držitelem ocenění Architekt roku, a to právě za svou popularizační činnost. ([1], [2]). Cituji: „V myslích většiny lidí se zapsal především sérií videí Gebrian versus.“ ([3]). Dále: „Průměrná sledovanost je 170 tisíc zhlédnutí.“ ([4]). Nějak se mi nechce zdát, že by neexistoval dostatek NVVZ o takovém pořadu. Možná je jen třeba důkladněji pohledat, a to i v tištěných zdrojích. --Bazi (diskuse) 21. 7. 2020, 21:35 (CEST)

To budeme mazat šmahem všechny seznamy dílů, neb pro ně obtížně seženeme 2NNVZ, jak již zde zmínil například kolega Bazi? Jím navržený přístup se mi zamlouvá. --Jan Polák (diskuse) 1. 8. 2020, 22:34 (CEST)

Bazi ale píše, že významnost seznamu se odvíjí od významnosti článku o seriálu, no a ten není... Takže pokud se zkoumá EV a 2NNVZ jen u seriálu (a ne seznamu), tak to se tady přeskočilo a šlo se rovnou na seznam prostě v dobré víře a s eventualizmem. Ale zkusme se ptát opačně: Jaký seriál / jaký seznam dílů už VÁM připadne pro českou wikipedii nedostatečně zajímavý, takový co by DOSem prošel hladce? A opravdu by stačila jakás takás zubynehty významnost seriálu k tomu, aby byl i detailní seznam dílů podstatný a ospravedlnitelný? A má to cenu dělat nasílu seznam dílů a jen kopírovat specializované stránky jako serialzone, pokud nebude mít co nabídnout víc? Nebo je zkoumání EV u seriálů zbytečné, zdroje se najdou vždycky a wikipedie není z papíru, takže bereme všechno? Chrzwzcz (diskuse) 1. 8. 2020, 23:28 (CEST)
Takže článek o seriálu už existuje, i když je v tom cítit jistá účelovost, aspoň nějaký dokopávací účinek tím pádem DOS měl, když už to nebude případně smazání seznamu dílů. Ale přesto to navozuje obecnou otázku kde je ještě ta hranice. Já bych to viděl tak: 1) Seriál který není EV takže ani seznam dílů není 2) Seriál je jakžtakž EV, ale nemá cenu se o něm detailně rozepisovat a dodávat mu větší důležitost než si zaslouží, natož o seznamu dílů 3) Seriál je slušně významný a seznam dílů by v hlavním článku by ho už neúměrně roztahoval, takže je vyčleněn. ... Ale hlavně nevztahovat a nepřenášet důležitost díla na důležitost autora, i nejznámější autoři vyplodí dílo, které zapadlo (i když se o něj otřou v nějakém článku ve výčtu publikační historie autora) Chrzwzcz (diskuse) 2. 8. 2020, 10:08 (CEST)
@Jan Polák: S Chrzwzczem nemá cenu vést diskusi, je to neustávající ztráta času, takže je užitečnější prostě jít a udělat kus práce. Tak jsem na tom zapracoval. Zdá se, že wikipedistům dělá potíž ta představa nestandardního stavu, kdy tu máme seznam dílů bez hlavního článku o seriálu. Když tu bude i hlavní článek, třeba se to uklidní a potřeba bude saturována. --Bazi (diskuse) 2. 8. 2020, 12:43 (CEST)
Kdybych si dovolil to co vy, s tím vytvářením článku ve chvíli, kdy se u příbuzného článku jedná o smazání, hned mi přistane obvinění z NEKITu a kdesi cosi. Nejsem překvapen, jen zklamán co si lidi, co se tváří jako pánové Wikipedie, dovolí za prasárny a nikdo ani nepípne. No stačilo. Chrzwzcz (diskuse) 2. 8. 2020, 13:32 (CEST)
Nechte si své vulgarity a spekulace od cesty. To opravdu stačilo. --Bazi (diskuse) 2. 8. 2020, 14:37 (CEST)
Hrubý pytel. Chrzwzcz (diskuse) 2. 8. 2020, 15:14 (CEST)