Vrbovka kopinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVrbovka kopinatá
alternativní popis obrázku chybí
Vrbovka kopinatá (Epilobium lanceolatum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmyrtotvaré (Myrtales)
Čeleďpupalkovité (Onagraceae)
Rodvrbovka (Epilobium)
Binomické jméno
Epilobium lanceolatum
Sebast. & Mauri
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrbovka kopinatá (Epilobium lanceolatum) je druh rostliny z čeledi pupalkovité (Onagraceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dosahující výšky nejčastěji 20–60 cm.[1] Oddenky jsou poměrně krátké, po odkvětu se vytváří nadzemní výběžky, které se později prodlužují a vznikají listové růžice.[2] Lodyha je většinou jednoduchá nebo chudě větvená, přitiskle kadeřavě pýřitá, našedle zelená, často i načervenalá.[2] Dolní a někdy i střední listy jsou vstřícné, horní pak střídavé, krátce řapíkaté. Čepele jsou nejčastěji podlouhlé až podlouhle kopinaté, šedavé nebo nasivělé, asi 3–7 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké, v dolní části celokrajné, jinak jemně zubaté, na každé straně se 7–15 zuby.[1] Květy jsou uspořádány v květenstvích, vrcholových hroznech a vyrůstají z paždí listenu. Květy jsou čtyřčetné, kališní lístky jsou 4, nejčastěji 4–5 mm dlouhé. Korunní lístky jsou taky 4, jsou nejčastěji 6–9 mm dlouhé, na vrcholu mělce vykrojené, bělavé, později růžové barvy. Ve střední Evropě kvete nejčastěji v červnu až v srpnu.[2] Tyčinek je 8 ve 2 kruzích. Semeník se skládá ze 4 plodolistů, je spodní, čnělka je přímá, blizna je čtyřlaločná.[2] Plodem je asi 6−7 cm dlouhá tobolka, je přitisle pýřitá, v obrysu čárkovitého tvaru, čtyřhranná a čtyřpouzdrá, otvírá se 4 chlopněmi, obsahuje mnoho semen.[2] Hypanthia, tobolky a často i květenství jsou žláznaté.[1] Semena jsou cca 1–1,3 mm dlouhá, na vrcholu s chmýrem a osemení je hustě papilnaté.[2] Počet chromozómů je 2n=18 nebo 36.[2]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Vrbovka kopinatá je rozšířena hlavně v jižní a jihozápadní Evropě, také roste v západní Evropě na sever až po jižní Anglii. Přesahuje do severní Afriky a známá je i z Kavkazu.

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR rostla kdysi velmi vzácně na jižní Moravě, ojediněle jako adventivní výskyt i v jižních Čechách. Naposledy byla nalezená v Brně-Bystrci v roce 1955. Dnes je veden jako nezvěstný druh flóry ČR, kategorie A2.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KIRSCHNER, Jan. Epilobium L.. In: KUBÁT, Karel et al. eds. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 436–440. (česky)
  2. a b c d e f g h SMEJKAL, Miroslav. Epilobium L.. In: SMEJKAL, Miroslav. Květena České republiky, vol. 5. Praha: Academia, 1997. S. 99–132. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]