Přeskočit na obsah

Vlk kanadský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVlk kanadský
alternativní popis obrázku chybí
Vlk kanadský v ZOO Olomouc
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďpsovití (Canidae)
Rodvlk (Canis)
Druhvlk obecný (C. lupus)
Trinomické jméno
Canis lupus occidentalis
Richardson, 1829
Areál rozšíření (zeleně)
Areál rozšíření (zeleně)
Areál rozšíření (zeleně)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlk kanadský nebo vlk obecný kanadský (Canis lupus occidentalis) je psovitá šelma, poddruh vlka obecného. Obývá hluboké lesy Kanady a Aljašky, dokonce je jedním z nejpočetnějších druhů vlků v Severní Americe. Vlci v Severní Americe si po dlouhá léta žili mnohem lépe, než evropští vlci, kteří byli pronásledováni a hubeni. Latinský název Canis lupus occidentali dal tomuto vlku přírodovědec Sir John Richardson v roce 1829. Do Severní Ameriky tito vlci pravděpodobně přišli po poslední době ledové.

Kanadští vlci jsou jedním z největších poddruhů vlků, někteří samci v Britské Kolumbii mají 45 až 61 kg, v Albertě okolo 48 kg a 40 kg v Yukon. Nejtěžší zaznamenaný exemplář byl zabit na východě centrální Aljašky v červenci 1939 vážil 79,4 kg. Sir John Richardson popsal vlka kanadského jako robustního vlka s těžší konstrukcí a postavou než jsou vlci evropští, s větší, kulatou hlavou a více tupým čenichem. Jeho uši jsou také kratší, a jeho srst huňatější. Dlouhé a štíhlé nohy s kulatými tlapkami. Jejich srst může mít různé barvy, od celočerné, po klasickou šedou, která směrem dolů po bocích světlá až do čistě bílé.

Živí se převážně telaty bizonů a losy. Při lovu smečka dobře spolupracuje, dá stádo do pohybu a jedinci, kteří čekají před stádem se pokusí oddělit předem vyhlídnutého slabšího jedince. Odhaduje se, že 50 % nemocných losů v Yellowstonském národním parku je zabito těmito vlky.

Vztah k člověku

[editovat | editovat zdroj]

Vlk kanadský je mírně agresivnější vůči člověku, než třeba vlk eurasijský. U vlka eurasijského byl poslední útok na člověka zaznamenán ve 20. století, zatím co vlk kanadský napadl a téměř zkonzumoval člověka ve 21. století již dvakrát. Poprvé, v roce 2005, byl muž zabit v Saskatchewan v Kanadě, další byla v roce 2010 žena zabita při joggingu nedaleko Chignik Lake na Aljašce. Přesto je to poměrně plachý vlk, který se lidským obydlím snaží vyhýbat.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northwestern wolf na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]