Vladislav Přemyslovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladislav Přemyslovec
Narození 1110
Úmrtí 1115 (ve věku 4–5 let)
Rodiče Oldřich Brněnský
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladislav Přemyslovec (11101115) byl syn brněnského údělného knížete Oldřicha. Ačkoliv zemřel v raném dětském věku a během života tak nedosáhl zásadnějšího významu, jeho postava se udržela v historické paměti a v novověku se stala předmětem místní pověsti z obce Vladislav na Třebíčsku.

Historická paměť[editovat | editovat zdroj]

Ves, později městečko s názvem Brod na jihozápadě Moravy se ve 12. století stalo majetkem kláštera v Třebíči, spoluzaloženého Oldřichem Brněnským, a v průběhu 17. století obdrželo nový název Vladislav. K tomuto novějšímu pojmenování se zde pak vyvinula i pověst, vysvětlující jeho původ.

Narození Vladislava Přemyslovce. Malba na průčelí obecního úřadu ve Vladislavi, stav z r. 2009.

Podle ní měly manželku knížete Oldřicha během cesty mezi Brnem a právě budovaným třebíčským klášterem v doprovodu manžela zastihnout porodní bolesti. Knížecí průvod se tedy uchýlil do zájezdního hostince, kde kněžna porodila syna, pojmenovaného Vladislav, a jeho jméno se pak stalo i názvem celého místa.[1]

Domnělá událost byla v moderní době znázorněna malbou na vnější zdi hostince čp. 1 ve Vladislavi, údajného dějiště pověsti. Po zboření domu byla malba přenesena na průčelí nedaleké budovy obecního úřadu, odkud ale rovněž zmizela při rekonstrukci na počátku 21. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie obce [online]. Mestysvladislav.cz [cit. 2018-11-26]. Dostupné online.