Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Brod (rozcestník).
Brod přes potok Pine, Ogle County, Illinois, USA
Přechod brodu, cca 2500 let př. n. l., Egypt
Překonávání brodu terénním automobilem, Þórsmörk, Island
Brod přes Sázavu v Kácově

Brod je mělký úsek řeky nebo potoka vhodný k překonání tohoto vodního toku pěšky, na koni či jiném zvířeti nebo vozidlem.

Využívají se zpravidla přirozeně příhodná místa, kde je koryto širší a mělké a pevné (kamenité) dno. Někdy bývají brody pro dopravu stavebně upraveny zarovnáním dna, v některých případech jeho zpevněním výdřevou, dlážděním nebo panely. Největší hloubka vody pro brodění je závislá na rychlosti toku a použitém způsobu dopravy.

Brody představovaly klíčová místa při vzniku prvních stezek. K jejich obraně vznikala na březích chráněná sídla, která mnohdy dala vznik budoucím městům.

Brod v místních názvech[editovat | editovat zdroj]

Slovo brod se také vyskytuje v řadě místních názvů, zvláště měst. V českých zemích jsou to například Český Brod, Havlíčkův Brod, Uherský Brod nebo Železný Brod. Stejné slovo se používalo v dalších slovanských jazycích, odtud například Slavonski Brod v Chorvatsku. Anglický výraz ford se vyskytuje v názvech britských měst Oxford (Volský Brod) či Stratford, německé furt v názvech Frankfurt (Francký Brod), Schweinfurt (Svinibrod) Furth im Wald a podobně (Lesní Brod).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]