Vlad III. Dracula
Vlad III. Dracula | |
---|---|
valašský kníže | |
Dřevoryt zobrazující Vlada Țepeșe publikovaný v Norimberku v roce 1488 na titulní straně pamfletu Die geschicht Dracole waide. | |
Doba vlády | 1448; 1456–1462; 1476 |
Narození | listopad/prosinec 1431[1] Sighișoara (Segesvár) |
Úmrtí | prosinec 1476 nebo leden 1477 (44–45 let) Valašsko |
Manželka | transylvánská šlechtična Ilona Szilágyi |
Potomci | Mihnea cel Rău |
Dynastie | Drăculești |
Otec | Vlad II. Dracul |
Matka | Cneajna z Moldávie (zřejmě) |
Podpis | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Vlad III. Dracula (1431–1476/1477; řečený též Napichovač či Naražeč, rumunsky Vlad Țepeș [cepeš]) byl trojnásobný valašský kníže. Poprvé se krátce stal knížetem v roce 1448. Známý je především díky své druhé vládě v letech 1456–1462. Potřetí získal vládu krátce před svou smrtí v roce 1476.
Zatímco v Rumunsku a Bulharsku je díky bojům s Osmanskou říší pokládán za lidového hrdinu, ve zbytku světa je znám spíš jako předloha pro hororového upíra Draculu. Navzdory obecnému přesvědčení nebyl vládcem Sedmihradska (Transylvánie), ale sousedního Valašska.
V anketě 100 největších Rumunů se umístil na dvanáctém místě.
Jméno
[editovat | editovat zdroj]Vlad III. byl znám pod několika přízvisky. Jeho pozdější přezdívka Țepeș je odvozena od jeho oblíbeného způsobu zabíjení narážením na kůl. Tuto přezdívku však získal až posmrtně, okolo roku 1550.[2] Jeho nepřátelé Turci mu ze stejného důvodu už za jeho života říkali Kazikli bey – kníže narážeč.[3][nenalezeno v uvedeném zdroji]
Dragwlya (nebo Dragkwlya),[4] Dragulea, Dragolea, Drăculea[5] je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce — Drak (Dracul) — jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda, který měl za úkol chránit křesťanskou víru.
Během svého života se Vlad III. v latinských dokumentech podepisoval jako Wladislaus Dragwlya, vaivoda partium Transalpinarum (1475).[2]
Život
[editovat | editovat zdroj]Byl synem valašského knížete Vlada II. z rodu Drăculești. S největší pravděpodobností se narodil v sedmihradské pevnosti Sighișoara v zimě roku 1431. Jméno jeho matky známé není, ale Vlad II. byl v té době zřejmě ženatý s Cneajnou z Moldávie.[6] Měl dva nevlastní starší bratry Mirceu a Vlada a mladšího bratra jménem Radu.
V roce 1436 Vlad II. nastoupil na valašský trůn, ale v roce 1442 ho vypudila nepřátelská frakce ve spojení s Uherskem. Zajistil si podporu Osmanů. Musel ale souhlasit, že dva jeho synové – Vlad (III.) a Radu – zůstanou u otomanského dvora jako záruka jeho loajality.[7]
Vlad III. byl propuštěn až po zavraždění Vlada II. valašskými šlechtici (ve spolupráci se sedmihradským knížetem Janem Hunyadim) v roce 1447. Syna a dědice Mirceu oslepili a zavraždili společně s otcem. Vlad se tak s tureckou podporou na dva měsíce stal loutkovým panovníkem Valašska. Vlad utekl do Moldávie za svým strýcem Bogdanem, se kterým si vytvořil dobré vztahy, ale po Bogdanově zavraždění uprchl a nakonec se připojil ke knížeti Janu Hunyadimu (rumunsky Ioan de Hunedoara) a uherskému králi Ladislavovi.
V roce 1456 se v souvislosti s uhersko-osmanskými boji vojensky zmocnil Valašska. Po počáteční konsolidaci vlády zahájil v roce 1459 otevřenou protiosmanskou politiku, která vyústila v nájezdy na Turky kontrolovaná území jižně od Dunaje na přelomu let 1461–1462.
V zimě roku 1462 Vlad překročil Dunaj a poničil Bulharsko mezi Srbskem a Černým mořem. Vydával se za tureckého sipahí a s využitím plynné turečtiny infiltroval a zničil osmanské tábory. V dopise Korvínovi z 2. února píše:[8]
„ | Zabil jsem sedláky a ženy, staré i mladé, kteří žili v Oblucitzy a Novoselu, kde se Dunaj vlévá do moře… Zabili jsme 23 884 Turků bez započtení těch, kteří uhořeli v domech a Turků, kterým naši vojáci uřízli hlavy… Tudíž, výsosti, musíte vědět, že jsem narušil mír. | “ |
Sultán Mehmed II. v reakci svolal šedesát tisíc vojáků a třicet tisíc dalších bojovníků a v polovině roku 1462 toho vojsko vtrhlo do Valašska. Vlad jim v tom nedokázal zabránit, ale neustále podnikal menší útoky, například noční útok, při kterém zemřelo 15 000 Otomanů.[6] Osmanská říše ale nakonec Valašsko přesto opanovala a knížetem se stal k říši loajální Vladův mladší bratr Radu.
Na podzim roku 1462 Vlad a uherský král Matyáš Korvín pět týdnů vyjednávali. Vlad byl přesvědčený, že získal uherskou podporu pro křížovou výpravu, a obrátil se zpět z Brašova do Valašska. Na cestě však byl přepaden Korvínovými muži a odvezen do Uherska.[9] Přesná délka Vladova uvěznění není známá, ale zřejmě byl vězněm v letech 1462 až 1466. Diplomatická korespondence z Budy naznačuje, že to byla doba relativně krátká a že byl propuštěn v roce 1466, když se oženil s Ilonou Szilágyi.[10] K jeho rehabilitaci nejspíš přispěla otevřená proosmanská politika jeho bratra Radua a také přímluva jeho příbuzného, moldavského knížete Štěpána.
Vlad se do Valašska vrátil až v roce 1475, po smrti Radua. Jeho třetí vláda však netrvala dlouho. Jeho spojenec Štěpán V. Báthory opustil Valašsko po dosazení Vlada na trůn a Vlad měl jen málo času na přípravu, než se objevila velká osmanská armáda na podporu předchozího vládce. Vlad III. se stal potřetí vévodou 26. listopadu 1476 a za zhruba dva měsíce byl zabit.[11] Údaje o jeho smrti se různí — buď padl v boji s Turky nebo byl zavražděn valašskými bojary nespokojenými s jeho vládou. Jeho hlava byla (podle Antonia Bonfiniho a tureckého kronikáře)[12] odvezena do Istanbulu jako trofej, tělo bylo zřejmě pohřbeno v Comaně, v klášteře, který Vlad III. založil v roce 1461.[13]
Legendy o krutosti
[editovat | editovat zdroj]Vlad proslul zejména svou tvrdostí, o níž se vypráví mnoho legend. Jisté je, že jeho oblíbeným způsobem popravy bylo kruté, pomalé a bolestivé narážení na kůl. Tímto způsobem usmrcoval válečné zajatce, své politické oponenty i obyčejné zločince. Jindy údajně sezval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Všechny je upálil a prohlásil, že tím snížil chudobu v zemi a ukončil jim trápení.
Dalším z jeho radikálních činů bylo přivítání tureckého poselstva, které k jeho dvoru s žádostí o tribut vyslal sultán Mehmed II. Kníže jim nařídil smeknout turbany, přestože věděl, že jim to islám nedovoluje. Když odmítli, nařídil jim turbany přibít na hlavu hřeby. V záchvatu vzteku údajně jednou pořezal svou těhotnou milenku natolik, že jí z břicha vyhřezl nedonošený plod. Nedonošený plod si vystavil ve své ložnici.
Další příběh vypráví jak násilně týral své sluhy, které potom zabil a sexuálně zneužil. Takto to dělal i s malými dětmi. Vše toto víme ze starých zápisků sluhů, kteří jen o vlásek unikli smrti.
Další historka vypráví o tom, že nechal u studny v lese (nebo u kašny na náměstí v Targovišti) volně ležet zlatý pohár, aby se z něj mohl každý pocestný napít. Z obavy před případným krutým trestem se jej nikdo neodvážil odcizit.
Po smrti Vlada Draculy se v Německu začaly objevovat pamflety o jeho skutcích. Typický pamflet z roku 1521 nabízí následující popis:
„ | Nechal péct děti, které musely jejich matky sníst. A odřezával prsy žen a nutil jejich manžele je sníst. Poté je všechny nabodl na kůl. | “ |
— [14] |
Několik dřevorytů z německých pamfletů z pozdního patnáctého a počátku šestnáctého století Vlada vyobrazuje hodujícího v lesu kůlů, na nichž jsou nabodnuty oběti, zatímco popravčí poblíž usekává části těl dalších obětí.[15] Také se říkalo, že v roce 1462 se Mehmed II. vrátil do Konstantinopole znechucený pohledem na 20 000 nabodených těl před Vladovým hlavním městem Târgoviște.[16]
Počet obětí Vlada III. se odhaduje na 40 000 až 100 000 lidí.[17]
Vlad v literatuře
[editovat | editovat zdroj]Vlad je znám především díky románu Drákula Brama Stokera, kde je popisován jako upír. Podle moderních výzkumů Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a svůj příběh sestavil z jiných legend nemajících s Vladem nic společného. Nesmrtelnost, kterou mu Stoker připisoval, ovšem nakonec získal: mluví se o něm dodnes.
Zmínka o něm se vyskytuje i v beletristické knize Útok z podzemí, kde mu jsou ale naopak přisuzovány kladné činy.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Florescu, Radu R.; McNally, Raymond T. (1989). Dracula, Prince of Many Faces: His Life and His Times. Little, Brown and Company. ISBN 0-316-28655-9.
- ↑ a b Anuarul Institutului de Istorie Cluj-Napoca, no. 35, Institutul de Istorie din Cluj, Editura Academiei, 1996, s. 29–34.
- ↑ https://web.archive.org/web/20180610015756/https://web.stanford.edu/group/rsa/_content/_public/_htm/dracula.shtml
- ↑ Anuarul Institutului de Istorie Cluj-Napoca, no. 35, Institutul de Istorie din Cluj, Editura Academiei, 1996, s. 29–34.
- ↑ Transylvanian Review 5. Romanian Cultural Foundation. 1996. S. 107.
- ↑ a b Florescu, Radu R.; McNally, Raymond T. (1989). Dracula, Prince of Many Faces: His Life and His Times. Little, Brown and Company. ISBN 0-316-28655-9.
- ↑ http://www.britannica.com/biography/Vlad-III
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/2013/10/31/vlad-the-impaler-real-dracula_n_4181948.html
- ↑ Ştefan Andreescu and Raymond T. McNally, "Exactly Where Was Dracula Captured in 1462?" East European Quarterly 23/3 (Fall 1989): 275–276
- ↑ Raymond T. McNally, Radu Florescu (1994). In Search of Dracula: The History of Dracula and Vampires. Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 0-395-65783-0.
- ↑ Raymond T. McNally & Radu Florescu, In Search of Dracula: The History of Dracula and Vampires, 2nd ed., Houghton Mifflin Company, Boston-New York, 1994, s. 102–110
- ↑ Raymond T. McNally & Radu Florescu, In Search of Dracula: The History of Dracula and Vampires, 2nd ed., Houghton Mifflin Company, Boston-New York, 1994, s.103
- ↑ Constantin Rezachevici, Unde a fost mormântul lui Vlad Tepes? (II), Magazin Istoric, č.3, 2002, s.41)
- ↑ "Er briet die Kinder, und ihre Mütter mussten diese essen. Er schnitt den Frauen die Brüste ab, und ihre Männer mussten diese essen. Danach ließ er sie alle aufspießen."
- ↑ In Search of Dracula, A True History of Dracula and vampire legends, by Raymond T. McNally & Radu Florescu, Warner Books Inc., New York, 1972, s.102
- ↑ Garza, Thomas (2010). The Vampire in Slavic Cultures. United States: Cognella. s. 145–146. ISBN 978-1-60927-411-5.
- ↑ Florescu, Radu R. (1999). Essays on Romanian History. The Center for Romanian Studies. ISBN 973-9432-03-4.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlad III. Dracula na Wikimedia Commons
Valašský kníže | ||
---|---|---|
Předchůdce: Vladislav II. Valašský |
Vlad III. Dracula 1448 |
Nástupce: Vladislav II. Valašský |
Vladislav II. Valašský | 1456–1462 | Radu III. Pěkný |
Valašský kníže | ||
---|---|---|
Předchůdce: Basarab III. Starý |
1476 Vlad III. Dracula |
Nástupce: Basarab III. Starý |