Vladislav II. Valašský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vladislav II.
valašský kníže
Portrét
Doba vlády1447–1448; 1448–1456
Úmrtí20. srpna 1456[1]
ManželkaNeacşa
RodDăneşti
OtecDan II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladislav II. Valašský, Vladislav II. Dan nebo Vladislav II. († 22. červenec 1456) byl kníže Valašského knížectví. Na trůn se dostal za pomoci sedmihradského vévody Jana Hunyadiho, jeho okolnosti jsou však neznámé[1 1]. Přestože byl vazalem Uherska a Jana Hunyadiho a měli spolu bojovat v druhé bitvě na Kosově poli proti Osmanské říši a Muradovi II., tak se mu tuto bitvu s jeho pomocí nepodařilo vyhrát a spolu s Janem Huňady padl do srbského zajetí.

Dne 22. července 1456 ho v boji muže proti muži zabil Vlad III., ačkoli na náhrobním kameni má napsané datum 22. srpen 1456.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jediná ověřená skutečnost pochází z dokumentu Jana Hunyadiho, vydaného 4. prosince 1447 ve městě Târgoviște, ve kterém se po vojenské okupaci Sedmihradska a sesazení jeho panovníka Vlada II v listopadu, tituloval oslovením "parcium Transalpinarum waywodam" a prohlásil se za kníže této oblasti. O několik dní později na zasedání v Brašově se delegáti shodli na tom, že Jan Huňady se neprávem prohlásil za vévody a za panovníka Sedmoradska prohlásil jiného. Dodnes je zajímavostí to, o kterého panovníka jde. Historici předpokládají, že to byl Vladislav II., i tyto možnosti však nejsou ověřeny, přestože v dokumentu se zmiňuje prohlášení Vladislava II. za panovníka Valašského knížectví již 7. srpna 1448.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladislav II. (Valašsko) na slovenské Wikipedii.

  1. Academiei p.380

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Valašský kníže
Předchůdce:
Vlad II. Dracul
Vladislav II. Valašský
14471448
Nástupce:
Vlad III. Dracula
Vlad III. Dracula 14481456 Vlad III. Dracula