Přeskočit na obsah

Vlčí hrádek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlčí hrádek
Základní informace
Výstavbakonec 13. století
Zánikpočátek 14. století
Poloha
Adresajihozápadně od Vlčí Hory, Krásná Lípa, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vlčí hrádek
Vlčí hrádek
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlčí hrádek (též Pustý zámek) je zaniklý skalní hrad, který na přelomu třináctého a čtrnáctého století stával na ostrožně nad Rákosovým dolem jihozápadně od Vlčí Horyokrese Děčín.

O hradu se nedochovaly žádné písemné zprávy a ani není známo jeho jméno. Archeologické nálezy datovaly jeho existenci od konce třináctého do počátku čtrnáctého století.[1] Okolní krajina v té době patřila Berkům z Dubé. Vlčí hrádek tak mohl patřit k soustavě skalních hradů mezi Bad Schandau a Krásnou Lípou, která chránila obchodní stezku do Lužice.[2] Časově existence hradu spadá do období budování manské soustavy na okraji osídlené oblasti jižního Žitavska.[3] Na základě pomístního jména Gnobloch Grundt byl hrad hypoteticky spojen s rytířským rodem Knoblochů z Varnsdorfu.[4]

Podle Tomáše Durdíka Vlčí hrádek patřil mezi malé šlechtické hrady,[1] zatímco František Gabriel jej označil za pouhé refugium.[5]

Hrad stál na pískovcové ostrožně, jejíž ochranu ze tří stran zajišťovaly strmé srázy. Jihovýchodní stranu chránila přirozená rozsedlina rozšířená na příkop. Nad ním stála hradba dochovaná v podobě valu.[1] Příkop je na vnější straně hluboký 1,5 metru a val nad ním dosahuje výšky jednoho metru.[3] Archeologický výzkum vedený Františkem Gabrielem v roce 2003 prokázal, že opevnění bylo postaveno bez použití malty z pískovcových štuk. Podle výsledků výzkumu hrad nejspíše neměl zděnou bránu a nevstupovalo se do něj přes příkop.[5] Hlavní budovou na hradě bývala patrně věž, po níž se dochovalo podvalí s lichoběžníkovým půdorysem a stopy po ukotvení trámového stropu.[1] Po obvodu hradu jsou ve skále vytesány draže a 0,07–0,1 centimetru hluboký žlábek,[6] které sloužily k upevnění dřevěného ohrazení.[7]

  1. a b c d DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vyd. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Hrad u Vlčí Hory, s. 181. 
  2. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Rudolf Anděl. Svazek III. Severní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Pustý zámek – (tzv. Vlčí) hrad, s. 395–396. 
  3. a b GABRIEL, František; SMETANA, Jan, 1981. K datování a funkci středověkých opevnění v Českém Švýcarsku. Archaeologia Historica. Roč. 6, s. 57. Dostupné online. 
  4. Gabriel a Smetana 1981, s. 45.
  5. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 2. Praha: Libri, 2005. 164 s. ISBN 80-7277-262-7. Heslo Hrad u Vlčí Hory, s. 34–35. 
  6. Gabriel a Smetana 1981, s. 37.
  7. Gabriel a Smetana 1981, s. 39.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]