Vietnamistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vietnamistika je vědní obor zabývající se studiem vietnamského jazyka, dále historií, kulturou a obecně problematikou týkající se Vietnamu. Odborník ve vietnamistice je vietnamista.

Tento obor je ve světě relativně ojedinělý. V zemích kromě Vietnamu je možné studovat vietnamistiku (Vietnamese studies) například ve Francii, USA, Spojeném království a České republice.

První kurz vietnamštiny se na půdě Filozofické Fakulty UK otevřel v roce 1960 a o rok později byla vietnamistika otevřena jako samostatný obor. Externím vedoucím oboru se stal prom. fil. Ivo Vasiljev. V roce 2005 byl obor přejmenován a reakreditován do podoby bakalářského studijního programu Etnologie se specializací vietnamistika a pod tímto názvem funguje dodnes. Vedoucí oboru je od roku 2015 Ing. Nguyen Thi Binh Slavická.

Od roku 2019 je možné vietnamistiku studovat i na nově otevřeném Semináři vietnamských studii při Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (garant Michal Schwarz).

Od akademického roku 2019/2020 se na Katedře Asijských studií na FF Univerzity Palackého v Olomouci, otevírá obor vietnamská filologie (garant Mária Strašáková)

Kromě uvedeních univerzitních pracovišť se v omezené míře problematikou Vietnamu zabývají i další vzdělávací instituce v České republice (např. v podobě jazykového kurzu, jako součást "asijských studií" atd.).


Čeští vietnamisté[editovat | editovat zdroj]

Ivo Vasiljev, český vietnamista

I přes relativně dlouhou existenci oboru se v současnosti na poli vietnamských studií angažuje málo odborníků. Obor se totiž neotvíral každý rok a mnoho posluchačů studium zanechalo, příp. absolvovalo pouze vybrané kurzy. Kromě prvního vedoucího oboru prom. fil. Ivo Vasiljeva k známým českým (československým) vietnamistům patřili také: Ján Múčka, Iva Zbořilová- Klinderová, Hana Křikavová a další. Studenti a absolventi oboru založili v roce 2004 občanské sdružení Klub Hanoi, sdružující odborníky na problematiku Vietnamu a Indočíny.

V současnosti se vietnamistikou zabývají také:

V oboru působí také absolventi Bc. oboru Etnologie se specializací vietnamistika:

  • Lada Homutová - politický systém Vietnamu
  • Barbora Jirková
  • Veronika Pospíšilová
  • Ondřej Slówik - fonetika vietnamštiny
  • Marta Zatloukalová

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odborné instituce[editovat | editovat zdroj]

Další odkazy[editovat | editovat zdroj]

Skupiny na Facebooku[editovat | editovat zdroj]