Dějiny Vietnamu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dějiny Vietnamu jsou dějinami pravěkého Vietnamu, Vietnamu za dob dynastií, koloniálního období, dějinami dvou států existujících v letech 1955 až 1976 a dějinami Vietnamské socialistické republiky existující dodnes.

Pravěk[editovat | editovat zdroj]

K nejstarším kulturám na území Vietnamu patří bacsonská kultura a hoabinhská kultura.

Období Severní závislosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 111 před n.l. území severního Vietnamu dobyly vojska čínské dynastie Chan. Území bylo spravováno jako provincie Ťiao č (čínsky pchin-jinem Jiāozhǐ, znaky 交趾, 交阯, vietnamsky Giao Chỉ).

První dynastie[editovat | editovat zdroj]

Období prvních vietnamských nezávislých dynastií (Ngo, Dinh a Le) je charakterizováno chaosem, politickou nestabilitou a častým střídáním vlády. Vládci panující z hlavního města Hoa Luu neměli moc nad celým územím tehdejšího Vietnamu a tak v jednotlivých krajích prakticky neomezeně vládla místní šlechta.

Dynastie Ly-Tran[editovat | editovat zdroj]

V roce 1009 se k moci dostal císař Ly Thai To a založil dynastii Ly. Ta spolu s následující dynastií Tran tvoří jedno velké dějinné období Ly-Tran (1009–1225).

Dynastie Nguyen[editovat | editovat zdroj]

Dynastie Nguyen (1802–1945) byla poslední vietnamskou vládnoucí dynastií. V letech 1854 - 84 se stalo území Vietnamu postupně francouzským protektorátem a poslední vládci z rodu Nguyen vládli jako chráněnci Francouzů. Francouzi vytvořili na území Vietnamu tři správní celky: Kočinčínu na jihu, Annam ve střední části a Tonkin na severu.

Historie po druhé světové válce[editovat | editovat zdroj]

Francouzsá nadvláda skončila během 2. světové války, kdy byl Vietnam obsazen Jaaponci. Po porážce Japonska se Francie snažila znovu upevnit koloniální panství a vypukla Indočínská válka, která skonćila v roce 1954 bitvou u Dien Bien Phu, v níž Vietnamci zvítězili. Vietnam byl poté podle Ženevských dohod rozdělen na Ho Či Minovu komunistickou severní Vietnamskou demokratickou republiku a profrancouzskou jižní Vietnamskou republiku císaře Bao Daie a pozdějšího problematicky zvoleného prezidenta či spíše diktátora Ngo Dinh Diema. Během nadcházejícího 300 denního období otevřených hranic téměř 1 milion většinou katolických obyvatel uprchl ze severu do Jižního Vietnamu. Zatímco na severu probíhaly perzekuce bohatých majitelů půdy a pronásledování katolíků, na jihu komunistické jednotky Vietcongu zahájily v 50. letech partyzánské operace s cílem svrhnout násilnický a zkorumpovaný režim prezidenta Diema. Dieomovo setrvání u moci se stalo neúnosným a v listopadu 1963 byl Diem skupinou důstojníků sesazen a bez soudu popraven, Vojenské operace partyzánského komunistického Vietcongu a jednotek Vietminhu probíhaly i na území sousedící Kambodže. Roku 1964 vypoukla mezi Jižním a Severním Vietnamem válka, v níž se na straně Jižího Vietnamu silně angažovaly USA. Válka však mezi veřejností v USA neměla podporu a od poloviny 60. let proti ní vzrůstal masový odpor v souvislosti s hnutím hippies a pacifismem. V roce 1969 dosáhl počet amerických vojsk ve Vietnamu vrchoilu, v zemi operovalo více než půl milonu Američanů, poté došlo k obratu a prezident Nixon nechal vojáky pomalu stahovat. Roku 1973 došlo k podepsání Pařízských dohod, což byl první krok k uzavŘení míru a stežení zbytku americké armády z Vietnamu. Roku 1945 severní Vietnam obnovil ofenzívu a došlo téměr bez boje k obsazení větší části Jižního Vietnamu. Posledním krokem bylo dobytí Saigonu, při němž americká armáda zajistila evakuaci zbývajících Američanů a vietnamských antikomunistů z Jižního Vietnamu. Po ukončení války byl Vietnam znovu sjednocen pod nadvládöu komunsitů. V roce 1979 vietnamská invaze do Kambodže pomohla ukončit krutovládu Rudých Khmerů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]