Dějiny Vietnamu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dějiny Vietnamu jsou dějinami pravěkého Vietnamu, Vietnamu za dob dynastií, koloniálního období, dějinami dvou států existujících v letech 1955 až 1976 a dějinami Vietnamské socialistické republiky existující dodnes.

Pravěk[editovat | editovat zdroj]

K nejstarším kulturám na území Vietnamu patří bacsonská kultura a hoabinhská kultura.

Období Severní závislosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 111 před n.l. území severního Vietnamu dobyly vojska čínské dynastie Chan. Území bylo spravováno jako provincie Ťiao č (čínsky pchin-jinem Jiāozhǐ, znaky 交趾, 交阯, vietnamsky Giao Chỉ).

První dynastie[editovat | editovat zdroj]

Období prvních vietnamských nezávislých dynastií (Ngo, Dinh a Le) je charakterizováno chaosem, politickou nestabilitou a častým střídáním vlády. Vládci panující z hlavního města Hoa Luu neměli moc nad celým územím tehdejšího Vietnamu a tak v jednotlivých krajích prakticky neomezeně vládla místní šlechta.

Dynastie Ly-Tran[editovat | editovat zdroj]

V roce 1009 se k moci dostal císař Ly Thai To a založil dynastii Ly. Ta spolu s následující dynastií Tran tvoří jedno velké dějinné období Ly-Tran (1009–1225).

Dynastie Nguyen[editovat | editovat zdroj]

Dynastie Nguyen (1802–1945) byla poslední vietnamskou vládnoucí dynastií.

Historie po druhé světové válce[editovat | editovat zdroj]

Vietnam byl podle Ženevských dohod rozdělen na Ho Či Minovu komunistickou severní Vietnamskou demokratickou republiku a profrancouzskou jižní Vietnamskou republiku císaře Bao Daie a pozdějšího problematicky zvoleného prezidenta Ngo Dinh Diema. Během nadcházejícího 300 denního období otevřených hranic téměř 1 milion většinou katolických obyvatel uprchl do Jižního Vietnamu. Zatímco na severu probíhalo rozsáhlé vraždění majitelů půdy, na jihu komunistické jednotky Vietcongu zahájily v 50. letech partyzánské operace s cílem svrhnout režim prezidenta Diema. Vojenské operace partyzánského komunistického Vietcongu a jednotek Vietminhu probíhaly i na území sousedící Kambodže.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]