Vespa bicolor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVespa bicolor
alternativní popis obrázku chybí
Vespa bicolor
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád žahadlovití (Aculeata)
Čeleď sršňovití (Vespidae)
Rod sršeň (Vespa)
Binomické jméno
Vespa bicolor
Fabricius, 1787
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vespa bicolor (český překlad by mohl znít sršeň dvoubarvá), někdy také nazývaná „sršeň s černým štítem“, je druh blanokřídlého hmyzu z rodu Vespa - sršeň. Druh poprvé popsal Johan Christian Fabricius v roce 1787. Jedná se o malý druh sršně, dělnice měří 15 až 22 mm, královny maximálně 25 mm. Vespa bicolor se živí různým hmyzem, drobnými bezobratlými nebo masem uhynulých živočichů.[1] Loví rovněž včely a živí se jejich larvami. Tyto sršně jsou hlavními opylovači orchidejí druhu Dendrobium sinense, jež napodobují feromony včel.[2] Ty se nacházejí pouze na čínském ostrově Chaj-nan.

Vespa bicolor je nejběžnější druh velkých vos v Hong Kongu, spolu s členy rodu Parapolybia. Tyto sršně se vyskytují v nejrůznějších prostředích a lze je nalézt i v blízkosti lidských obydlí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vespa bicolor na anglické Wikipedii.

  1. KOŘÍNEK, Milan. Profil taxonu Vespa bicolor. www.biolib.cz [online]. BioLib [cit. 2018-07-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. BRODMANN, Jennifer; TWELE, Robert; FRANCKE, Wittko; YI-BO, Luo; XI-QIANG, Song; AYASSE, Manfred. Orchid Mimics Honey Bee Alarm Pheromone in Order to Attract Hornets for Pollination. Current Biology. August 25, 2009, s. 1368–1372. Dostupné online. DOI:10.1016/j.cub.2009.06.067. (anglicky)