Velkovévodství frankfurtské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velkovévodství frankfurtské
Großherzogtum Frankfurt
Grand Duchy of Frankfurt
 Frankfurt nad Mohanem
 Aschaffenburské knížectví
 Diecéze Fulda
 Hanau
1810–1813 Frankfurt nad Mohanem 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Velkovévodství frankfurtské
rozloha:
5,173 km² km²
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející:
Frankfurt nad Mohanem Frankfurt nad Mohanem
Aschaffenburské knížectví Aschaffenburské knížectví
Diecéze Fulda Diecéze Fulda
Hanau Hanau
Nástupnické:
Frankfurt nad Mohanem Frankfurt nad Mohanem

Velkovévodství frankfurtské (německy Großherzogtum Frankfurt) bylo krátkodobé velkovévodství, rozkládající se v letech 1810 až 1813 v okolí města Frankfurt nad Mohanem. Bylo vytvořeno Napoleonem, který sloučil území říšského města Frankfurt a državy Mohučské arcidiecéze. Bylo členem Rýnského spolku

Frankfurt ztratil postavení svobodného říšského města roku 1806, když byla rozpuštěna Svatá říše římská a byl udělen Karlu Theodorovi von Dalberg jako Knížectví frankfurtské. Když byl roku 1810 von Dalberg nucen se vzdát Řezenského knížectví ve prospěch Bavorska, sloučil svá zbývající území Fulda, Hanau, Aschaffenburg, Wetzlar a Frankfurt ve Velkovévodství frankfurtské.

I když se velkovévodství nazývalo po Frankfurtu, velkovévoda sídlil v Aschaffenburgu. Fakticky bylo území ovládáno francouzskými komisaři a v ústavě bylo stanoveno, že po von Dalbergově smrti je zdědí Napoleonův zeť Evžen de Beauharnais.

Von Dalberg abdikoval 26.října 1813 po bitvě u Lipska ve prospěch Evžena. V prosinci 1813 velkovévodství zaniklo a město Frankfurt bylo okupováno koaličními silami. Město samo se opětovně osamostatnilo, přičemž zbytek území si mezi sebe rozdělily Bavorské království, Pruské království, Hesenské velkovévodství a Hesenské kurfiřtství.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Konrad M. Färber a Hans-Peter Baum: Carl von Dalberg. MZ-Buchverlag, Regensburg 1994, ISBN 3-927529-03-6.
  • Jochen Lengemann, Biographisches Handbuch der Reichsstände des Königreichs Westphalen und der Ständeversammlung des Großherzogtums Frankfurt, Frankfurt am Main 1991, ISBN 3-458-16185-6