Velká čínská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severočínská nížina
华北平原
Panorama města Ťi-nan v provincii Šan-tung
Panorama města Ťi-nan v provincii Šan-tung

Nejvyšší bod 1524 m n. m. (Jü-chuang-ting)
Rozloha 409 500 km²

Nadřazená jednotka Severní Čína
Sousední
jednotky
Tchien-mu-šan, Žluté hory, Rovina středního Čchang-ťiangu, Ta-pie-šan, Tchung-paj-šan, Čchin-ling, Severočínské hory, Po-chaj, Žluté moře
Podřazené
jednotky
Tchaj-šan

Světadíl Asie
Stát ČínaČína Čína
Severočínská nížina (North China Plain) je oblast kolem dolního toku Žluté řeky a jejích přítoků.
Severočínská nížina (North China Plain) je oblast kolem dolního toku Žluté řeky a jejích přítoků.
Povodí Chuang-che, Čchang-ťiang
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severočínská nížina (čínsky 华北平原, pinyin Huáběi Píngyuán, český přepis Chua-pej pching-jüan) je nížina rozkládající se na dolním toku Žluté řeky. Na východě končí na pobřeží Pochajského zálivu a vrchovinách poloostrova Šan-tung. Na severu a západě ji ohraničují pohoří Jen-šan a Tchaj-chang. Na jihozápadě ji pohoří Tchung-paj dělí od nížin v povodí Dlouhé řeky (Jang-c’-ťiang). Na jihu a jihovýchodě přechází v nížiny středního a dolního toku Dlouhé řeky, s nimi je často slučována ve Velkou čínskou nížinu.

Povrch nížiny leží ve výšce 0–50 metrů nad mořem, má rozlohu 409 500 km². Původně jezerní a bažinatá oblast je od kultivace zemědělci po několik tisíc let hustě osídlená, pěstuje se zde pšenice, proso, čirok, kukuřice, bavlna a další plodiny. U města Ťi-nan uprostřed provincie Šan-tung se z nížiny zvedá ostrovní hornatina Tchaj-šan, která dosahuje nadmořské výšky 1524 m vrcholem Jü-chuang-ting a jejímž prodloužením je Šantungský poloostrov (Shandong Bandao, Šan-tung pan-tao).

Nížina zasahuje na území čínských provincií Che-pej, Che-nan, Šan-tung, An-chuej a Ťiang-su. Leží zde celá řada velkoměst: Peking, Tchang-šan, Tchien-ťin, Š'-ťia-čuang, Ťi-nan, C'-po, Čching-tao, Čeng-čou, Cao-čuang, Chuaj-nan, Nan-ťing a Šanghaj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North China Plain na anglické Wikipedii.