Veleskokan goliáší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVeleskokan goliáší
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
PodřádNeobatrachia
Čeleďskokanovití (Ranidae)
Rodveleskokan (Conraua)
Binomické jméno
Conraua goliath
Boulenger, 1906
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veleskokan goliáší (Conraua goliath) je největší známý druh žáby na světě. Žije na poměrně malém území v západní Africe. Počet jedinců klesá v důsledku lovu a ničení jeho přirozeného prostředí v pralesích.

Popis druhu[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci dosahují délky trupu až 40 cm, s nataženýma nohama pak 96 cm a hmotnosti až 4 kg. Veleskokan goliáší je známý svojí výjimečnou schopností skákat – nejdelší zaznamenané skoky měří až 6 metrů. Dvěma až třemi takovými skoky se však žáby obvykle unaví. Dožívá se věku až 15 let. O jeho rozmnožování je dosud známo velmi málo; v zajetí přežívá obtížně a nerozmnožuje se.

Biotop[editovat | editovat zdroj]

Veleskokan goliáší žije zpravidla v rychle tekoucích řekách s písčitým dnem v Kamerunu a Rovníkové Guineji protékajících pralesními oblastmi s vysokou teplotou a vlhkostí vzduchu. Voda v těchto řekách bývala čistá a bohatá na kyslík; od konce 20. století však místy dochází ke znečištění řek chemickými látkami a k mýcení pralesů, čímž se jejich přirozené prostředí ocitá v ohrožení.

Vztahy s člověkem[editovat | editovat zdroj]

Místní Mbové věří, že tyto žáby jsou převtělení kouzelníci obývající posvátné vodopády. V některých oblastech byl veleskokan goliáší naproti tomu odchytáván a jeho maso připravováno k jídlu jako pochoutka. Žáby byly také loveny a vyváženy do zoologických zahrad nebo prodávány chovatelům. Poté, co byl veleskokan zařazen na seznam ohrožených druhů, vydala vláda Rovníkové Guiney vyhlášku omezující počet exportovaných jedinců za rok na 300. Určitou ochranu jim zajišťuje jejich nepřístupné prostředí – i nejzkušenější sběrači jsou schopni najít jen několik málo žab za jeden lov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goliath frog na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-06]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]