Valentin Držkovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valentin Držkovic
Narození 10. února 1888
Velká Polom
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 27. října 1969 (ve věku 81 let)
Opava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Podpis Valentin Držkovic signatura.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Valentin Držkovic (10. února 1888 Velká Polom[1]27. října 1969 Opava) byl český malíř a grafik. Patří k nejvýznamnějším uměleckým osobnostem první poloviny 20. století na Ostravsku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv vystudoval teologii a roku 1911 byl dokonce vysvěcen na kněze, svůj smysl života nalezl až při studiích malby a grafiky na vídeňské akademii. Po jejím absolvování podnikl řadu studijních cest po Evropě, kdy navštívil např. Francii, Itálii, Německo a Podkarpatskou Rus.

Zpočátku byl velmi ovlivněn secesí a impresionismem. V této fázi svého uměleckého života se věnoval především portrétní malbě. Ve svém díle kladl důraz na psychologii portrétovaných postav. Modelem mu byli dělníci, tuláci, služky, ale také členové rodiny a přátelé. V roce 1929 namaloval obraz „Haldy“ se silným sociálním akcentem, který byl příznivě přijat i pařížskou kritikou na Salonu nezávislých (Salon des Indépendants).

Neméně významné byly i jeho grafiky, ve kterých se prolínala sociální problematika s výjevy z rodného kraje. Často také zachycoval venkovský život. Jeho teologické vzdělání pak stojí za náboženským charakterem některých jeho děl.

Zemřel roku 1969 v Opavě a je pohřben na místním hřbitově ve Velké Polomi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PELIKÁNOVÁ, Gabriela; KAHÁNKOVÁ, Taťána. Rodáci a významné osobnosti Moravskoslezského kraje. Ostrava: Moravskoslezský kraj, 2006. S. 10. 
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 14. sešit : Dot–Dvo. Praha: Libri, 2011. 339–466 s. ISBN 978-80-7277-451-7. S. 394–395. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Velká Polom

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]