Východní partnerství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
     Evropská unie
     Východní partnerské země

Východní partnerství je projekt iniciovaný Evropskou unií v rámci evropské politiky sousedství. Jeho cílem je těsnější spolupráce Unie se šesti státy východní Evropy a Kavkazu (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán). Projekt partnerství byl přijat na návrh polského ministra zahraničí podporovaného Švédskem v Bruselu dne 26. května 2008. Zakládající schůzka pak proběhla během českého předsednictví dne 7. května 2009 v Praze.

Východní partnerství chce podporovat politické a hospodářské reformy v šesti postsovětských zemích; v dlouhodobější perspektivě je možná i jejich kandidatura do EU. Nejproblematičtějším bodem je vztah EU k Bělorusku, vedenému autoritářským prezidentem Lukašenkem. Proti ruským obavám o ztrátu vlivu v dotčených zemích bývalý český premiér Mirek Topolánek uvedl, že „Východní partnerství není namířeno proti nikomu.“[1]

24. dubna 2014 proběhl v Praze summit k 5. výročí založení iniciativy. Hlavní tématem bylo řešení Ukrajinské krize.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VONDRA, Pavel. EU: Východní partnerství není namířeno proti nikomu. Aktuálně.cz [online]. 2009-05-07 [cit. 2014-01-23]. Dostupné online. 
  2. Zeman chce být prostředníkem v ukrajinské krizi. Sobotka se bojí sankcí. iDnes.cz [online]. 2014-04-24 [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]