Válka světů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o románu. Další významy jsou uvedeny na stránce Válka světů (rozcestník).
Válka světů
AutorHerbert George Wells
PřekladatelVladimír Svoboda
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrsci-fi
horor
fantasy
OceněníNPR Top 100 Science Fiction and Fantasy Books
100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
VydavatelHeinemann
Datum vydání1898
Typ médiaTištěné
Počet strancca 303
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Válka světů je vědeckofantastický román Herberta George Wellse z roku 1898, jenž popisuje invazi mimozemšťanůMarsu do Anglie.[1] Je to jedna z prvních knih sci-fi žánru mimozemské nepřátelské invaze na Zemi. Několikrát byl podle ní natočen film.

První české knižní vydání vyšlo v roce 1905.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh je zasazen do období konce 19. století. Začíná pozváním bezejmenného vypravěče do observatoře v Ottershaw známým astronomem Ogilvym. Tam je svědkem exploze na povrchu Marsu, jedné z mnoha, jež vzbudily pozornost vědců. Po nějaké nespecifikované době je spatřen dopad „meteoritu“ poblíž Horsellu u Londýna. Vypravěčův dům je v blízkosti, a tak se dostane k místu dopadu jako jeden z prvních. Zjistí, že objekt, jenž dopadl, je válcovitá kosmická loď z Marsu. Objekt se otevře a pozorovatelé uvidí velkého Marťana s chapadly, jak vztyčuje zvláštní stroj v impaktním kráteru. Lidská delegace k němu zkusí přijít s bílou vlajkou příměří, ale je spálena „žhavým paprskem“, který se podobá laseru.

Po útoku bere vypravěč svou ženu do Leatherheadu k příbuzným, dokud nebudou Marťané zneškodněni. Pak se vrací domů a uvidí, co Marťané v kráteru stavěli: vysoké třínohé bojové stroje vyzbrojené paprskometem a chemickou zbraní, černým kouřem. Tyto stroje rozdrtily jakýkoliv odpor lidských armád, jež se rozmístily kolem kráteru, a zaútočily na okolní sídla. Vypravěč potká ustupujícího dělostřelce, který mu řekne, že další válec přistál mezi Wokingem a Leatherheadem, čímž oddělil vypravěče od jeho ženy. Oba muži se spolu pokoušejí utéct, ale jsou rozděleni během útoku na Shepperton.

Další válce zatím dál přistávaly v Anglii, což vedlo k zoufalé evakuaci Londýna. Mezi prchajícím davem je i vypravěčův bratr, který se během útěku potkal s manželkou a mladší sestrou muže jménem Elphinstone a stal se jejich ochráncem. Nakonec se všichni tři zachrání, když odplují na lodi přes kanál La Manche. Marťanské stroje i přes své vítězství nebyly neporazitelné, jeden byl zničen dělostřelectvem během bitvy o Shepperton a válečná loď Thunderchild dokáže rozdrtit dva další v zátoce Tillingham, než je sama potopena. Přesto je veškerý organizovaný odpor potlačen a Marťané mají v držení velkou část jižní Anglie.

Vypravěč je uvězněn v napůl zbořeném domě a pozoruje jeden z válců, jenž dopadl později. Tajně zblízka sleduje Marťany a uvidí, jak využívají chycené lidi pro přímou krevní transfuzi. Je s ním i vikář, jehož rozum i pohnutky byly zničeny traumatem z útoku a jehož nerozumné chování způsobí, že ho chytí Marťané. Vypravěč se jen stěží vyhýbá stejnému osudu, ale Marťané nakonec odejdou, aniž by ho našli. Vypravěč pak jde do prázdných ulic Londýna, kde zjistí, že Marťané náhle podlehli chorobným pozemským bakteriím. Nakonec se neočekávaně setkává se svojí ženou.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy v jiných dílech[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The War of the Worlds na anglické Wikipedii.

  1. NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha, Jinočany: AFSF, H&H, 1995. ISBN 80-85390-33-7, ISBN 80-85787-90-3. Kapitola Herbert George Wells, s. 405. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]