Válka světů (rozhlas)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orson Welles vysvětluje reportérům, že nikdo ze zaměstnanců netušil, co odvysílání způsobí

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů H. G. Wellse je známá hlavně kvůli mediální panice, kterou v roce 1938 způsobila. Autorem rozhlasové hry je Orson Welles (kterému v době vysílání bylo 23 let) a Mercury Theatre On the Air. Délka hry je 60 minut.

Hra byla odvysílána americkou stanicí CBS ve 20 h ET 30. října 1938, což je zároveň datum, kdy v knize[1] mimozemšťané zahájí invazi na Zemi.[pozn. 1] Welles chtěl pravděpodobně hrou varovat před faktem, že lidé bezmezně věří tomu co se dozvídají z médií.

Při psaní rozhlasové hry se Welles nechal inspirovat tím, jak byly soudobé tragédie zpracovány rádiem. I přes známost hry se panika pravděpodobně nadsazuje. Hra v sobě nesla dvě varování (40. a 50. minuta) o smyšlenosti děje. Lidé pravděpodobně nevyskakovali z oken a neměli nervová zhroucení, jak se můžeme často dočíst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V rozhlasové adaptaci se uvádí, že se děj odehrává 30. října 39. roku 20. století, což lze interpretovat i/spíše jako rok 1939.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POOLEY, Jefferson; SOCOLOW, Michael. The Myth of the War of the Worlds Panic. Slate. October 28, 2013. Dostupné online [cit. November 1, 2013]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Válka světů na Wikimedia Commons
  • Před 75 lety vyvolala rozhlasová hra Válka světů paniku z invaze mimozemšťanů. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2013-10-30 [cit. 2020-10-30]. Dostupné online.