Přeskočit na obsah

Válka světů (rozhlas)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orson Welles vysvětluje reportérům, že nikdo ze zaměstnanců netušil, co odvysílání způsobí

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů H. G. Wellse je známá hlavně kvůli mediální panice, kterou v roce 1938 způsobila. Autorem rozhlasové hry je Orson Welles (kterému v době vysílání bylo 23 let) a Mercury Theatre On the Air. Délka hry je 60 minut.

Hra byla odvysílána americkou stanicí CBS ve 20 h ET 30. října 1938, což je zároveň datum, kdy v knize[1] mimozemšťané zahájí invazi na Zemi.[pozn. 1] Welles chtěl pravděpodobně hrou varovat před faktem, že lidé bezmezně věří tomu co se dozvídají z médií.

Při psaní rozhlasové hry se Welles nechal inspirovat tím, jak byly soudobé tragédie zpracovány rádiem. I přes známost hry se panika pravděpodobně nadsazuje. Hra v sobě nesla dvě varování (40. a 50. minuta) o smyšlenosti děje. Lidé pravděpodobně nevyskakovali z oken a neměli nervová zhroucení, jak se můžeme často dočíst.

  1. V rozhlasové adaptaci se uvádí, že se děj odehrává 30. října 39. roku 20. století, což lze interpretovat i/spíše jako rok 1939.
  1. POOLEY, Jefferson; SOCOLOW, Michael. The Myth of the War of the Worlds Panic. Slate. October 28, 2013. Dostupné online [cit. November 1, 2013]. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Válka světů na Wikimedia Commons
  • Před 75 lety vyvolala rozhlasová hra Válka světů paniku z invaze mimozemšťanů. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2013-10-30 [cit. 2020-10-30]. Dostupné online.