Václav František Červený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Václav František Červený
Václav František Červený (1892)
Narození 27. září 1819
Dubeč
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 19. ledna 1896 (ve věku 76 let)
Hradec Králové
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav František Červený (27. září 1819 Dubeč[1]19. ledna 1896 Hradec Králové) byl jeden z nejvýznamnějších českých výrobců hudebních nástrojů. Specializoval se na dechové instrumenty, zejména žestě. Je dědem českého kabaretiéra Jiřího Červeného a pradědem jeho dcery, operní pěvkyně Soni Červené.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Hradce Králové, kde si roku 1842 založil svou dílnu. Vyráběl mnoho experimentálních nástrojů střední a basové polohy, dnes už sběratelské kousky, které však měly svého času velký úspěch – jednalo se především o různé tuby, baskřídlovky a podobně, tenkrát se ještě užívalo archaického názvu „zpěvoroh“. Tyto nástroje měly širokou menzuru a jemnou barvu zvuku, čímž se diametrálně lišily od západoevropských plechových nástrojů této doby, které zněly naopak ostře a břeskně (např. saxofony a sarrusofony či pístové trubky).

Vynálezy[editovat | editovat zdroj]

K patentním objevům Václava Františka Červeného patřil např. takzvaný „tritonikon“, dvojitým třtinovým plátkem vybavený kovový příbuzný basového fagotu, kornon, nebo kontrabasová tuba, kterou sestrojil jako vůbec první na světě. Svého času byl vskutku nástrojářem evropského významu, měl objednávky až z Ruska (přídomek „císařský“, kterým obdařoval své nástroje, proto měnil u těchto zakázek na „carský“) a mohl konkurovat i takovým jménům, jako byl Adolphe Sax.

Po smrti[editovat | editovat zdroj]

Po smrti V. F. Červeného vedli královéhradeckou dílnu jeho synové. Plechové nástroje vyrábí továrna V. F. Červený & synové dodnes a prodává je firma Amati v severočeských Kraslicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]