Umm Kulthum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o egyptské zpěvačce. Další významy jsou uvedeny na stránce Umm.
Umm Kulthum
Rodné jménoفاطمه ابراهيم السيد البلتاجى
Narození18. prosince 1904, 30. prosince 1898, 31. prosince 1898, 1902, 4. dubna 1904, 4. května 1904, 31. prosince 1904 nebo 1906
Tamay Ez-Zahayra
Úmrtí3. února 1975
Káhira
Místo pohřbeníKáhira
Povolánízpěvačka, herečka a filmová herečka
OceněníŘád ctností
Řád za občanské zásluhy
Řád republiky
Řád dvou řek
Nejvyšší řád renesance
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníislám
ChoťHassan Alhifnawy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umm Kulthum (arabsky: أم كلثوم jinými přepisy také Umm Kulthúm, Oum Kalsoum, Oum Kalthum, Omm Kolsoum, Umm Kolthoum nebo Oum Kalthoum, nejrozšířenějším anglickým přepisem plného jména: Umm Kulthum Fatima Ibrahim al-Sayyid al-Baltaji) (asi 4. května 19043. února 1975) byla egyptská zpěvačka a hudebnice. V arabském světě patřila mezi nejznámější a nejmilovanější zpěváky a její alba v prodávanosti stále překonávají řadu jiných arabských desek.

Umm Kulthum se narodila v Tamay-az-Zahayra v egyptském guvernátu Ad Daqahliyah, přesné datum narození není známo, nejpravděpodobnější je však 4. květen. Již v mladém věku ukazovala výjimečný pěvecký talent tak výrazný, že ji ve věku dvanácti let její otec přestrojil za chlapce a zaměstnal v malé koncertní skupině, kterou vedl. O čtyři roky později si ji všimli nepříliš známý zpěvák Abou El Ala Mohamed a známý hráč na loutnu Zakaria Ahmed a přizvali ji do své skupiny v Káhiře. Kvůli nesouhlasu rodiny jejich pozvání přijala až po dovršení 23 let, během čehož stále koncertovala v malých divadlech převlečena za chlapce. Úzkostlivě se vyhýbala světáckému životu velké společnosti a bohémskému životnímu stylu.

V tom čase se setkala se dvěma významnými lidmi. Prvním z nich byl Ahmed Rami, básník, který pro ni později napsal 137 písní a seznámil ji s francouzskou literaturou, kterou vystudoval na Sorbonně. Druhým byl Mohamed El Kasabji, virtuóz hry na loutnu, který Umm Kulthum uvedl Arabského divadelního paláce, kde ji potkal první velký úspěch. V roce 1932 byla již natolik známou, že mohla zahájit první velkou koncertní šňůru (ve městech jako Damašek, Bagdád, Bejrút a Tripolis). Díky svému věhlasu ji v roce 1948 přijal egyptský prezident Gamal Abdel Nasser, který se nijak netajil svým obdivem k ní. Stali se blízkými přáteli, Kuthum pracovala pro vládu v různých funkcích a jedna její píseň pro Nassera - Wallāhi Zamān, Yā Silāḥī - se dokonce stala egyptskou státní hymnou (byla jí v letech 1960-1979).[1]

Souběžně se svou zpěváckou kariérou se pokoušela i o kariéru hereckou, rychle se jí však vzdala, protože jí chyběl osobní a emocionální kontakt s publikem. V roce 1953 se vdala za muže, kterého respektovala a obdivovala, Hassena El Hafnaoui, který po mnoho let vykonával praktickou medicínu, prosadila si však klauzuli, která jí v případě nutnosti mohla umožnit rozvod. Pokračovala ve své pěvecké kariéře a v roce 1967 obdržela telegram od francouzského prezidenta Charlese de Gaulle. Brzy nato u ní byl diagnostikován zánět ledvin.

Poslední koncert uskutečnila v Nilském paláci, lékařské testy ukázaly, že její nemoc je neoperovatelná. Odešla do Spojených států, kde chvíli těžila z vyspělejší medicínské technologie, v roce 1975, během návštěvy své vlasti, si však její upadající zdraví vyžádalo neodkladnou hospitalizaci. Přes neustávající modlitby svých krajanů Umm Kulthum zemřela 3. února v nemocnici v Káhiře.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Záznamy a diskografie[editovat | editovat zdroj]

 • Amal Hayati – Sono
 • Enta Omri – Sono
 • Fat el Mead – Sono Cairo
 • Hagartek – EMI
 • Retrospective – Artists Arabes Associes
 • The Classics – CD, EMI Arabia, 2001
 • La Diva – CD, EMI arabia, 1998
 • La Diva II – CD, EMI Arabia, 1998
 • La Diva III – CD, EMI Arabia, 1998
 • La Diva IV – CD, EMI Arabia, 1998
 • La Diva V – CD, EMI Arabia, 1998

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Umm Kulthūm | Egyptian musician. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-05-31]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]