Ukrajinistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ukrajinistika je filologicky zaměřený vědní obor zabývající se studiem ukrajinského jazyka, literatury, kultury obyvatel Ukrajiny, životem ukrajinské diaspory a také dějinami Ukrajinské republiky.

Odborná jazykovědná definice[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinistika je filologicky zaměřený obor zabývající se jazykem, literaturou, kulturou a dějinami ukrajinského národu.

Historie ukrajinistiky[editovat | editovat zdroj]

Historie ukrajinistiky je velice úzce spjatá se samotnými dějinami Ukrajiny. Literární památky psané, buď staroukrajinštinou, či již modernějšími formami ukrajinštiny, jsou známy již ze 12. století - jako tzv. byliny, což byly příběhy legendárních hrdinů, tzv. bohatýrů. Na území bývalého Československa se o ukrajinštinu zajímali především obrozenci a buditelé první fáze národního obrození, jako např. František Ladislav Čelakovský, Pavel Josef Šafařík, František Palacký, Josef Dobrovský, či Josef Jungmann. V dobách po vzniku ČSR byla Ukrajina stále chápána nesprávně jako mladší slovanský bratr Ruska. Vrchol ukrajinistiky v českých zemích a na Slovensku však přišel po únoru 1948 a orientaci Československa na největší evropskou republiku v rámci SSSR. V 90. letech 20. století zájem o ukrajinštinu opadl, aprobovaní ukrajinštináři se masivně rusifikovali a obrátili k angličtině. Nicméně již po roce 2004 zažívá opět mírnou renesanci.

Brněnská ukrajinistika[editovat | editovat zdroj]

Na Masarykové univerzitě v Brně je slavistický obor Ukrajinistika realizován od roku 1993, který lze studovat v rámci tamějšího Ústavu slavistiky Filozofické fakulty.[1]

Oxana Gazdošová z Ústavu slavistiky uvedla, že v Brně se ukrajinistika rozvíjela postupně a že měla k roku 2009 přes 50 studentů a že je obor je otevírán každoročně.[1] Již tradičně do bývalého Československa a dnes na území Čech, Moravy a Slezska přijíždí tisíce Ukrajinců, a proto jsou potřební tlumočníci a překladatelé. Navíc dnes kvůli ruské okupací ukrajinského poloostrova Krym a ruské válce ve východní části v Ukrajině denně přijíždí stovky Ukrajinců postižených válečnými událostmi do Prahy, proto jako nikdy před tím jsou zapotřebí ukrajinisté, předkladatelé, stejně jako nové slovníky, publikace či učebnice.

U příležitosti 15. výročí brněnské ukrajinistiky proběhla mezinárodní konference Ukrajinistika - minulost, přítomnost, budoucnost. Hlavní záštitou nad konferencí převzal Ústav slavistiky a Česká asociace slavistů. Nejpočetnější delegaci byli ukrajinisté z ČR, Ukrajiny a Německa. Další účastnici konference byli z Polské republiky a USA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Ukrajinistika slavila patnáct let In: Online.muni.cz, 2009-01-25