Tulipán planý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTulipán planý
Fotografie Tulipán planý
Květ tulipánu planého
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádliliotvaré (Liliales)
Čeleďliliovité (Liliaceae)
Rodtulipán (Tulipa)
Binomické jméno
Tulipa sylvestris
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tulipán planý (Tulipa sylvestris), česky též tulipán lesní, je vytrvalá cibulnatá rostlina z čeledi liliovitých. V ČR byla v minulosti často vysazovaná pro okrasu, místy zplaňuje.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Z cibule vyrůstají 2–3 lehce sivé kopinaté listy, stonek nese květ žluté barvy o průměru cca 4–5 cm (plně otevřený), prašníky i pestík jsou rovněž žluté. Výška rostliny za květu je nejčastěji 20–45 cm. Doba květu je od konce dubna do poloviny května, plodem je trojboká zašpičatělá tobolka.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tato cibulovina pochází z jižní a jihovýchodní Evropy (především Středozemí – Itálie, Sardinie a Sicílie), na východě areál zasahuje až do jižního Ruska. V České republice je tento tulipán nepůvodní, pěstuje se občas na zahradách. Ve volné přírodě se jedná o zplanělou populaci Tulipa sylvestris subsp. sylvestris.

Roste ve světlých, zvláště listnatých lesích a v křovinách, též na okrajích vinic nebo v zámeckých parcích. Vyhledává spíše sušší, výhřevnější stanoviště, jako jsou okraje trávníků nebo řídké keřové porosty. Zplanělí jedinci kvetou málo, často vytváří porosty o desítkách exemplářů, které ale tvoří pouze listy. Občas kvetoucí exempláře je možno spatřit např. na svazích pražského Petřína nebo v Lednickém parku. A v parku v Čížkovicích.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]