Tuki Šipir-kagan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ašına Toťiši
阿史那咄吉世
Šıpi-kagan
Doba vlády609619
Éra vládyraný středověk
Korunovace611
Úplné jménoTuki Šipir-kagan
TitulyŠipirchán Türk-šad
Úmrtí619
Tchaj-jüan
PředchůdceŽangar Kimeneti
NástupceIlteber Čullu
ManželkaIčeng - matka
RodAšına
DynastieAšına
OtecŽangar Kimeneti
MatkaIčeng - manželka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuki Šipir-kagan[pozn. 1] byl druhý vládce Východoturkucké říše, jedné z nástupníckych států turkuckého kaganátu, které vládl v letech 609619. Roku 611 byl korunován titulem Šıpi-kagan. Říše byla založena Ašına klanem v 6. století, v původní vlastí Turků – severním (velkém) Mongolsku. Její centrum Ordu, jež byla jedním z dvou hlavních měst, se nacházelo v Orchonském údolí, v legendární oblasti Ötüken.

Život[editovat | editovat zdroj]

Toťiši byl vnuk Ašına Šetuův (Baga Išbara) a první syn Ašına Žankanův (Žangar Kimeneti) po kterém získal trůn. Měl dva mladší bratry jménem Ašına Čilifuše (Ilteber Čullu) a Ašına Topi (Illig Bagatur). V levitárním manželství žil se svou matkou, Suejskou Princeznou Ičeng [pozn. 2].

Byl prvním rebelem který se vzbouřil proti čínské svrchovanosti od té doby, co se jeho slavný dědeček Šetu (Baga Išbara) podřídil suejskému císaři Jang-timu. Svými opakovanými útoky proti Suejům (581–618), dosáhl svržení dynastie. Zajistil si podporu sogdských vezírů, kteří mu pomohli přelstít Číňany. V roce 615 byli suejští delegáti pozváni k mírovým jednáním do města Maj v Číně, kde byli všichni pozabíjeni.

Později, s 2000 koňmi a 500 jezdci, výměnou za všechno zlato a ženy v Čchang-anu (Si-an), pomohl Li Šiminovi (Tchaj-cung) porazit Suejy. Měl v úmyslu vyvažovat tchangské síly (618–907). Jeho následníkem se stal jeho mladší bratr Čilifuše (Ilteber Čullu).

Jména a tituly[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. nebo podle variantů v jiných jazycích: Tuoťi, Sipi, Ših-Pi, Š'pi-kagan, Čchiouli Šip, Tuťieli, Tuki Šipir-kagan, Sipi, Tugi Šipir-chán
  2. Ičeng Kungču (čínsky v českém přepisu I-čcheng Kung-ču, pchin-jinem yìchéng gōngzhǔ, znaky 義成公主/义成公主)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Shibi Khan na anglické Wikipedii a Shibi Khan na srbochorvatské Wikipedii.

  1. SIUNG, Victor Cunrui. Emperor Yang of the Sui Dynasty: His Life, Times, and Legacy. Albany NY: State University of New York Press, 2006. 213 s. 10 březen 2015. ISBN 978-0-7914-6587-5. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]