Tchaj-jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tchaj-jüan
太原
Poloha
Souřadnice
Stát Čína Čína
provincie Šan-si
Tchaj-jüan na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 6 956 km²
Počet obyvatel 4 330 600 (2010)
Hustota zalidnění 622,6 obyv./km²
Správa
Status městská prefektura
Oficiální web www.taiyuan.gov.cn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchaj-jüan (čínsky: pchin-jin Tàiyuán, znaky 太原, Shěnyáng) je městská prefektura a hlavní město čínské provincie Šan-si. Je jedním z významných čínských měst, žije v něm přes 4 milióny lidí. Město se rozkládá na březích řeky Fen. Je průmyslovým střediskem provincie, mnoho staletí má značný ekonomický i vojenský význam a bohatou historii. Jméno města znamená doslovně „Velká planina“ a vztahuje se ke geografii oblasti, v níž řeka Fen opouští hory a rozlévá se do roviny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 6. století ve státech východní Wej a severní Čchi vyrostlo ve velké město a přední středisko buddhismu. Významné postavení si Tchaj-jüan udržel i za dynastie Tchang, jejíž zakladatel z něho pocházel. V sungské a jüanské říši byl regionálním administrativním centrem, za Mingů a Čchingů se stal metropolí provincie Šan-si.

V 19. století zdejší banky dominovaly celé Číně, ale rozvoj moderního bankovního systému pod evropským vlivem přinesl úpadek města. Začátkem 20. století význam Tchaj-üanu opět vzrostl po vybudování železničního spojení s tratí Peking–Wuchan. V období Čínské republiky (v letech 1911–1947) byl přejmenován na Jang-čchü. Stal se sídlem Jen Si-šana, fakticky nezávisle vládnoucího v Šan-si od roku 1913. Po vypuknutí čínsko-japonské války byl dobyt Japonci a do roku 1945 okupován. Navrátivšího se Jen Si-šana vyhnali začátkem roku 1949 komunisté a město se stalo provinčním centrem Čínské lidové republiky.

Po roce 1949 se Tchaj-üan stal průmyslovým městem koncentrujícím se na těžký průmysl, s velkými železárnami, chemičkami a produkcí stavebních hmot. Významné jsou i jeho univerzity.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Z Tchaj-jüanu vede vysokorychlostní trať Š'-ťia-čuang - Tchaj-jüan do Š'-ťia-čuangu, hlavního města provincie Che-pej, která překonává pohoří Tchaj-chang Tchajchangským tunelem, nejdelším železničním tunelem na území Čínské lidové republiky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]