Tengrismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šangrak (představující vrchol jurty) je symbolem tengrismu
Půlměsíc protnutý tyčí, symbol zejména jakutských tengristů

Tengrismus či tengriánství je šamanistické domorodé náboženství národů mongolských a turkických národů, jehož nejvyšším božstvem je nebeský Tengri. Díky důrazu na toto božstvo má rysy monoteismu, zahrnuje však také polyteismus a animismus. Vztah k šamanismu je předmětem sporů, podle některých názorů jsou tengristický kult nebes a šamanismus dvě rozdílné tradice, podle jiných existoval tento kult uvnitř šamanismu.[1]

Novodobý tengrismus vznikl v době rozpadu Sovětského svazu v intelektuálních kruzích turkických národů Střední Asie, především mezi Tatary, Burjaty, Kyrgyzy a Kazachy.[2] Organizované obrození přežívajících tradic probíhá také v Jakutsku, Tuvě a Chakasii. Mezi podobná hnutí patří barchanismus z Altajské republiky a Vattisen Jali z Čuvašska.

Tengrismu se podobají domorodá náboženství uralských národů jako Samojedů, Marijců nebo Chantů, ale také Ainuů nebo paleoasijských Korjaků.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DULSKAIA, Elvira. Synkretismus tradičních šamanských prvků v burjatském buddhismu. Praha, 2016. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta Ústav etnologie. Vedoucí práce Petr Janeček. s. 14–15. Dostupné online.
  2. SAUNDERS, Robert A.; STRUKOV, Vlad. Historical Dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press, 2010. Dostupné online. ISBN 978-0-81085475-8. S. 421-413. 
  3. ELIADE, Mircea. Pojednání o dějinách náboženství. Praha: Argo, 2004. ISBN 80-7203-589-4. S. 79–80. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]