Trčkův hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Trčkův hrad
Trčkův hrad, pohled od jihovýchodu.
Základní informace
Sloh gotika, renesance
Výstavba po r. 1468
Přestavba 2. polovina 16. století, 19071914
Stavebník neznámý
Současný majitel Želivský klášter
Další majitelé Želivský klášter, páni z Kunštátu a Poděbrad, Trčkové z Lípy
Poloha
Adresa areál Želivského kláštera, Želiv, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Trčkův hrad
Trčkův hrad
Trčkův hrad, Česko
Další informace
Kód památky 14691/3-3358 (PkMnMISSezObr) (součást památky Želivský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trčkův hrad stojí v klášterním areálu v obci Želiv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pozdně gotický hrad byl vystavěn někdy po roce 1468 a jeho součástí byly budovy kláštera, které využíval opat. Po konfiskaci provedené králem Jiřím z Poděbrad připadl Burianu Trčkovi z Lípy, který provedl renesanční úpravy. Jako sídlo sloužil Trčkům z Lípy až do opětovného návratu ke klášteru. V 19. století se zde nacházely musejní sbírky kláštera. Roku 1907 vyhořel, ale ještě do první světové války (v letech 1907–1914) došlo k jeho obnovení a během války v něm byl lazaret a poté dívčí škola. Po roce 1950 sloužil k internaci kněží a řeholníků, od roku 1956 pak tvořil součást psychiatrické léčebny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jde o dvoukřídlovou budovu s užší jednopatrovou východní a širší dvoupatrovou západní částí. V 1. patře východního křídla se dochoval sál s kazetovým stropem (tzv. kazetový sál) s vyobrazení všech českých madon od Antonína Häuslera z roku 1914. Sálu vévodí freska Narození Páně od Bóžy Dvořáka, na základě motivů a dispozic Mikoláše Alše. Přízemí tvoří lomové neomítnuté zdivo, jednotlivá patra jsou vyzdobena renesančními sgrafity (psaníčka a postavy vojáků) z 2. poloviny 16. století, které byly zrestaurovány roku 1910.

V severní části hradu se nachází bašta, bezprostředně sousedící s opatstvím. V 1. patře v minulosti bývala kaple sv. Kříže z 15. století, v 17. století prošla úpravou a byla zasvěcena Nalezení sv. Kříže. V 18. století došlo k jejímu obnovení a Jan Kalina a S. Nosecký ji vyzdobili freskami. Po požáru v roce 1907 byla zrušená a zachovaly se pouze křížová a valová klenba, lunety a štuková výzdoba ze 17. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]