Trčkův hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trčkův hrad
Trčkův hrad, pohled od jihovýchodu.
Základní informace
Sloh gotika, renesance
Výstavba po r. 1468
Přestavba 2. polovina 16. století, 1907-1914
Stavebník neznámý
Další majitel Želivský klášter, páni z Kunštátu a Poděbrad, Trčkové z Lípy
Současný majitel Želivský klášter
Poloha
Adresa areál Želivského kláštera, Želiv, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Trčkův hrad
Trčkův hrad
Trčkův hrad, Česko
Další informace
Kód památky 14691/3-3358 (PkMnMISSezObr) (součást památky Želivský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trčkův hrad stojí v klášterním areálu v obci Želiv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pozdně gotický hrad byl vystavěn někdy po roce 1468 a jeho součástí byly budovy kláštera, které využíval opat. Po konfiskaci provedené králem Jiřím z Poděbrad připadl Burianu Trčkovi z Lípy, který provedl renesanční úpravy. Jako sídlo sloužil Trčkům z Lípy až do opětovného návratu ke klášteru. V 19. století se zde nacházely musejní sbírky kláštera. Roku 1907 vyhořel, ale ještě do první světové války (v letech 1907-1914) došlo k jeho obnovení a během války v něm byl lazaret a poté dívčí škola. Po roce 1950 sloužil k internaci kněží a řeholníků, od roku 1956 pak tvořil součást psychiatrické léčebny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jde o dvoukřídlovou budovu s užší jednopatrovou východní a širší dvoupatrovou západní částí. V 1. patře východního křídla se dochoval sál s kazetovým stropem (tzv. kazetový sál) s vyobrazení všech českých madon od Antonína Häuslera z roku 1914. Sálu vévodí freska Narození Páně od Bóžy Dvořáka, na základě motivů a dispozic Mikoláše Alše. Přízemí tvoří lomové neomítnuté zdivo, jednotlivá patra jsou vyzdobena renesančními sgrafity (psaníčka a postavy vojáků) z 2. poloviny 16. století, které byly zrestaurovány roku 1910.

V severní části hradu se nachází bašta, bezprostředně sousedící s opatstvím. V 1. patře v minulosti bývala kaple sv. Kříže z 15. století, v 17. století prošla úpravou a byla zasvěcena Nalezení sv. Kříže. V 18. století došlo k jejímu obnovení a Jan Kalina a S. Nosecký ji vyzdobili freskami. Po požáru v roce 1907 byla zrušená a zachovaly se pouze křížová a valová klenba, lunety a štuková výzdoba ze 17. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]