Toussaint Louverture

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toussaint Louverture
Général Toussaint Louverture.jpg
Narození 20. května 1743
Cap-Haïtien
Úmrtí 7. dubna 1803 (ve věku 59 let)
Château de Joux
Příčina úmrtí zápal plic
Nábož. vyznání katolická církev
Manžel(ka) Suzanne Simone Baptiste Louverture
Děti Louis de Marsalle
Rodiče Gaou Guinou
Podpis Toussaint Louverture – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toussaint Louverture, někdy psáno také Toussaint L´Ouverture, rodným jménem François-Dominique Toussaint, (20. května 1743 poblíž Cap-Français, Haiti7. dubna 1803 ve Fort de Joux, La Cluse-et-Mujoux ve Francii) byl haitský černošský vojevůdce a politik, nejvýznamnější postava haitské revoluce. Je vůbec prvním černošským vojevůdcem, jemuž se podařilo v bitvě porazit vojsko evropské koloniální mocnosti ve vlastní zemi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fort de Joux, Doubs, Franche-Comté (Francie)

Narodil se jako syn deportovaného černošského otroka z Beninu (podle převzatého příjmení svého majitele bývá někdy zmiňován též jako Toussaint Bréda), ve 33 letech byl osvobozen a stal se nájemcem kávovníkové plantáže. V roce 1793 (tj. brzy po Velké francouzské revoluci) se postavil do čela protifrancouzského povstání v západní části ostrova (známé pod názvem Saint-Domingue), které zdařile rostlo za pomoci španělských vojenských jednotek. Když Francouzská republika oficiálně zrušila otroctví, přidal se i se svým vojskem k Francii. V roce 1796 velel údajně vojsku o 51 000 mužích, z čehož 3000 byli běloši. Několikrát porazil Španěly a vytlačil i britské vojsko, až v roce 1800 zcela ovládl celý ostrov Hispaniola (dnešní HaitiDominikánská republika). Rok poté zrušil otroctví na celém ostrově a 1802 se dal prohlásit doživotním králem. Téhož roku svedl další boj proti Francouzům, který ovšem nedovedl k vítěznému konci. Byl zajat a převezen do Francie, kde záhy zemřel. Odboj proti napoleonským vojskům však pokračoval dál pod vedením jeho nástupce Jeana-Jacquese Dessalinese, který kolonizátory vyhranou bitvou u Vertières v roce 1803 definitivně donutil k odchodu ze země. Dne 1. ledna 1804 pak Dessalines prohlásil Haiti první nezávislou černošskou zemí mimo Afriku.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Stal se legendárním hrdinou, který významně inspiroval protikoloniální úsilí mnoha dalších černošských zemí i ve 20. století. Jeho osud pak zaujal též řadu černošských, zejména antilských frankofonních spisovatelů (mj. Aimé Césaire). Prokázal schopnost řídit organisovanou černošskou armádu a v době svých největších úspěchů dokonce uvažoval o vpádu na území Spojených států amerických a na Jamajku. Svou autoritu si podržel také v obdobích relativního klidu, kdy černochy znovu dovedl na plantáže, kde už ovšem pracovali jako svobodné pracovní síly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BEARD, J. R. (John Relly). „Toussaint L'Ouverture: A Biography and Autobiography“, James Redpath, Boston 1863, 372 str. [1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]