Saint-Domingue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
historická mapa Saint-Domingue

Saint-Domingue je pojmenování pro bývalou francouzskou kolonii v Karibiku, na ostrově Hispaniola a přilehlých menších ostrovech (zejména Tortuga) od 17. století do počátku 19. století. Nástupnickým státem po Saint-Domingue je dnešní Haiti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1492 přistál Kryštof Kolumbus při své první cestě na ostrově Hispaniola a prohlásil ho za španělské dominium. Španělé zde založili jednu ze svých prvních kolonií v Americe a začali pro ní používat název Santo Domingo na počest svatého Dominika. Od počátků koloniálního období ovládali Španělé celý ostrov stejně jako většinu Karibiku, v 17. století se však začaly v regionu prosazovat další evropské mocnosti (především Anglie, Francie a Nizozemsko). Francouzští bukanýři osídlili roku 1625 nejprve ostrov Tortuga (severně od Hispanioly), který se stal významnou základnou pirátů a korzárů, a následně se začali usazovat i na západní části Hispanioly.

Francouzská kolonie na Tortuge byla oficiálně ustanovena roku 1659 výnosem krále Ludvíka XIV. Španělsko uznalo francouzskou svrchovanost nad západní částí Hispanioly roku 1697, kdy byl podepsána smlouva z Rijswijku. Saint-Domingue se stalo vysoce prosperující kolonií, jejíž ekonomika byla postavena na pěstování kávovníku, indigovníku a cukrové třtiny a následné výrobě cukru.

Na pozadí Velké francouzské revoluce propuklo na Saint-Domingue roku 1791 povstání černých otroků známé jako Haitská revoluce. Podepsáním basilejského míru roku 1795 přešla pod správu Francie do té doby španělská východní část ostrova. Francouzská dominance nad ostrovem skončila roku 1804 respektive 1808, kdy Haiti vyhlásilo nezávislost a stalo se druhým suverénním státem v Americe.