Tomáš Jungwirth (fyzik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Tomáš Jungwirth, Ph.D.
Narození 23. října 1967 (52 let)
Praha
Zaměstnavatelé Fyzikální ústav Akademie věd České republiky
Nottinghamská univerzita
Ocenění Prémie Otto Wichterleho (2002)
Příbuzní Pavel Jungwirth (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Tomáš Jungwirth (* 23. října 1967 Praha) je český fyzik, zabývající se fyzikou pevných látek, který se specializuje na spintroniku. V současné době působí na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky a na University of Nottingham.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Tomáš Jungwirth byl jedním ze čtyř členů mezinárodního týmu fyziků, který oznámil pozorování spinového Hallova jevu, od té doby přispěl mnoha články v renomovaných časopisech k rozvoji oboru spintroniky. V roce 2011 obdržel ERC grant "Spintronika založená na relativistických jevech v systémech s nulovým magnetickým momentem", zaměřený především na výzkum možností použití antiferomagnetických látek ve spintronických aplikacích.

Je vedoucím týmu, který v roce 2018 ohlásil vynález možnosti ukládat elektronická data podstatně rychleji než dosud díky antiferomagnetickým krystalům.[1]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 se Tomáš Jungwirth stal členem Rady pro Vědu, vývoj a inovace, odborného a poradního orgánu vlády České republiky. Je bratrem fyzikálního chemika Pavla Jungwirtha.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. jh. Tisíckrát rychlejší. Objev českých fyziků promění ukládání dat. ČT24 [online]. 2018-04-17 [cit. 2018-04-17]. Dostupné online.