Tomáš Etzler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomáš Etzler
Tomáš Etzler (2019)
Tomáš Etzler (2019)
Narození 1. dubna 1963 (56 let)
Ostrava
Československo Československo
Národnost Česká
Vzdělání Pedagogická fakulta v Ostravě
Povolání Redaktor
Zaměstnavatel Česká televize (bývalý)
Příbuzní Miroslav Etzler (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Etzler (* 1. dubna 1963 Ostrava) je český novinář, který v letech 20062014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Jedná se o prvního českého novináře oceněného Cenou Emmy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval zeměpis a tělocvik na Pedagogické fakultě v Ostravě. Od roku 1987 byl dramaturgem zábavných pořadů ostravského studia České televize. V roce 1991 odešel do USA, kde se začal živit jako umývač oken či zahradník.

V roce 1999 mu byla nabídnuta práce v CNN, kterou přijal a začal pracovat jako produkční. Poté působil přes dva roky jako válečný zpravodaj CNN na Haiti, v Iráku nebo v Afghánistánu.

V září 2008 získal jako první český novinář Cenu Emmy, a to za aplikaci satelitních přenosů pomocí technologie BGAN, která umožňuje mobilní živé vstupy bez přenosových vozů.[1]

V roce 2006 se stal zpravodajem České televize v Číně.[2] Od 1. března 2014 ho na tomto postu vystřídala Barbora Šámalová. Za dobu svého působení v Číně připravil a prezentoval skoro pět set reportáží nebo živých vstupů. Při ukončení své mise mimo jiné uvedl: "Chci poděkovat i za volnost, kterou jsem měl při výběru témat reportáží, a za naprostou editorskou svobodu při jejich zpracování."[3]

Jeho bratr je český herec Miroslav Etzler.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ceny Emmy si překvapivě neodnesli favorité, oceněn byl i zpravodaj ČT Etzler
  2. Tomáš Etzler: Čína bojuje místo vojáků kapitálem
  3. Zpravodaj ČT Tomáš Etzler v Číně končí, nahradí ho Barbora Šámalová. DigiZone.cz [online]. 2013-12-13 [cit. 2014-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]