Timur Bekmambetov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Timur Bekmambetov
Timur Bekmambetov v březnu 2012
Rodné jménoTimur Nurbachitovič Bekmambetov
Narození25. června 1961
Atyrau, Kazachstán
Významná dílaNoční hlídka
Denní hlídka
Wanted

Timur Nurbachitovič Bekmambetov (kazašsky:Темір Нұрбақытұлы Бекмәмбет, Temir Nurbaqıtulı Bekmämbet; rusky:Тимур Нурбахитович Бекмамбетов, Timur Nurbachitovič Bekmambetov; * 25. června 1961) je ruský režisér, producent a scenárista. Tvoří filmy i reklamní spoty. Známým se stal díky filmu Noční hlídka z roku 2004 (na motivy stejnojmenné knihy Sergeje Lukjaněnka). K dalším jeho známým filmům patří Denní hlídka z roku 2006 (sequel předchozího filmu), Wanted z roku 2008 a Abraham Lincoln: Lovec upírů z roku 2012.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Bekmambetov se narodil v AtyrauKazachstánu (tehdy Kazašská SSR). V 19 letech odešel do Taškentu v Uzbekistánu (tehdy Uzbecká SSR) studovat na Divadelní a umělecký institut A. N. Ostrovského. V roce 1987 zde úspěšně zakončil studia oboru divadelní a filmová scénografie. V této době také sloužil v sovětské armádě, zážitky jej později inspirovaly k natočení filmu Péšávarský valčík.

Filmová a televizní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mezi roky 1992 a 1997 se věnoval především natáčení reklam. V roce 1994 založil Bazelevs Group, společnost z oboru reklamního průmyslu, zabývající se mimo jiné výrobou a prodejem reklamních spotů.

Bekmambetov v roce 2009.

Jeho prvním filmem byl Пешаварский вальс (v překladu "Péšávarský valčík") z roku 1994. Další film přišel až v roce 2001, nízkorozpočtový rusko-americký snímek The Arena o ženách-gladiátorkách (remake stejnojmenného italsko-amerického filmu z roku 1971).

V roce 2004 Bekmambetov podle vlastního scénáře natočil film Noční hlídka na motivy populárního urban fantasy románu Sergeje Lukjaněnka. Film zaznamenal v Rusku obrovský úspěch, se ziskem 16,7 miliónu dolarů se stal ve své době nejvýdělečnějším filmem v ruských kinech, když překonal i film Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Po úspěchu původního filmu následoval sequel, film Denní hlídka, který přišel do kin v roce 2006.

Komerční úspěch obou Hlídek přitáhl pozornost velkých natáčecích společností z Hollywoodu. Bekmambetov ještě natočil v Rusku film Ирония судьбы. Продолжение (v překladu "Ironie osudu. Pokračování"), sequel oblíbeného ruského filmu Ирония судьбы (česky Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel) z roku 1971. Film se stal v Rusku kasovním trhákem a je tam druhým nejvýdělečnějším filmem všech dob, když jej překonal jedině Avatar. Hollywoodský debut Bekmambetov absolvoval s filmem Wanted, adaptací komiksové minisérie Marka Millara a J. G. Jonese. Film vydělal celosvětově 341,4 miliónů dolarů a z Bekmambetova definitivně udělal režisérskou hvězdu.

Bekmambetov kromě režírování filmy i produkuje. Jako producent stál například u zrodu filmu Číslo 9 z roku 2009. Film se odehrává v postapokalyptickém světě kde nežijí lidé a jehož hlavní hrdinkou je hadrová panenka.

V roce 2010 byl Bekmambetov jedním z režisérů vánoční komedie Ёлки (v překladu "Jedle"). Film se stal druhým nejvýdělečnějším ruským filmem v ruských kinech. V témže roce Bekmambetov produkoval film Выкрутасы (v překladu "Kudrlinky") s Millou Jovovich a Konstantinem Chabenskim.

V roce 2011 Bekmambetov produkoval sci-fi horror Apollo 18 a sci-fi thriller Černá hodina. Jeho zatím posledním počinem je režie a produkce filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů (adaptace stejnojmenné knihy spisovatele Setha Grahame-Smitha) z roku 2012.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Film Jako
Režisér Producent Scenárista
1994 Пешаварский вальс AnoAno AnoAno
2001 The Arena AnoAno
2004 Noční hlídka AnoAno AnoAno
2006 Denní hlídka AnoAno AnoAno
2007 Ирония судьбы. Продолжение    AnoAno AnoAno
2008 Wanted AnoAno
2009 Číslo 9 AnoAno
2009 Černý blesk AnoAno
2010 Ёлки AnoAno AnoAno
2011 Выкрутасы AnoAno
2011 Apollo 18 AnoAno
2011 Černá hodina AnoAno
2012 Abraham Lincoln: Lovec upírů AnoAno AnoAno

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Timur Bekmambetov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]