Konstantin Chabenskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konstantin Chabenskij
Konstantin Chabenskij
Konstantin Chabenskij
Narození11. ledna 1972 (52 let)
Sovětský svaz Leningrad
Alma materRuský státní ústav scénických umění
Oficiální webwww.khabenskiy.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Jurjevič Chabenskij (rusky: Константин Юрьевич Хабенский; * 11. ledna 1972, Leningrad, SSSR; v současnosti Petrohrad, Ruská federace) je ruský divadelní a filmový herec a režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Jurij Chabenskij a matka Taťjana Gennadijevna (rozená Nikulina) byli vojenští hydrologové. Mladý Konstantin Chabenskij studoval elektroniku na leningradské Technické škole pro leteckou elektroniku a automatiku. Ve třetím ročníku si uvědomil, že elektronika není nic pro něj.

Hrál po ulicích na kytaru, krom toho pracoval jako jevištní technik v divadelním studiu „Subbota“ v Leningradě. V letech 1990-1995 Chabenskij studoval hraní na petrohradském Státním institutu pro divadlo, hudbu a film. Jeho spolužáky byli mj. Michail Porečenkov, Andrej Zibrov a Michail Truchin. Pět měsíců působil v Rajkinově Satirickém divadle v Moskvě, ale nedostával žádné solidní role a vrátil se do Petrohradu.

V roce 1994 Chabenskij debutoval ve filmu Na kogo bog pošlet. V roce 2000 se začal natáčet seriál Smrtící síla (Ubojnaja sila) o zločinu v Petrohradě, který Konstantina proslavila po celém Rusku. Konstantin se stal celosvětově populárním díky roli Antona Goroděckého ve filmu Noční hlídka (2004) a jeho pokračování Denní hlídka (2006) podle literární předlohy Sergeje Lukjaněnka. Režisér Timur Bekmambetov ho obsadil i do svého amerického debutu Wanted. Kromě toho si zahrál s Nikitou Michalkovem a Olegem Menšikovem ve filmu Státní rada (2005) podle historické detektivky Borise Akunina.

V letech 1996-2003 byl Konstantin členem petrohradského Divadla Lensovět. Pracoval společně se svými spolužáky z petrohradského Státního institutu pro divadlo, hudbu a film. V roce 2003 začal Chabenskij na pozvání Olega Tabakova hrát v Moskevském uměleckém divadle. Hrál například v divadelních inscenacích „Tři sestry“, „Čekání na Godota“, „Dny Turbinových“ a „Hamlet“ (Claudius).

Konstantin se svým dlouholetým společníkem Michailem Porečenkovem chystá zinscenovat hru Some like i shot pro Moskevské umělecké akademické divadlo (MCHAT).

Konstantin byl od roku 2001 ženatý s radioreportérkou Anastasií Chabenskou. V roce 2007 se jim narodil syn Ivan. Jeho žena roku 2008 podlehla mozkovému tumoru [1].

Chabenskij žije v Moskvě a v Petrohradě.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]