Konstantin Chabenskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstantin Chabenskij
Konstantin Chabenskij
Konstantin Chabenskij
Narození 11. ledna 1972 (49 let)
Sovětský svaz Leningrad
Alma mater Ruský státní ústav scénických umění
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Jurjevič Chabenskij (rusky: Константин Юрьевич Хабенский; * 11. ledna 1972, Leningrad, SSSR; v současnosti Petrohrad, Ruská federace) je ruský divadelní a filmový herec a režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Jurij Chabenskij a matka Taťjana Gennadijevna (rozená Nikulina) byli vojenští hydrologové. Mladý Konstantin Chabenskij studoval elektroniku na leningradské Technické škole pro leteckou elektroniku a automatiku. Ve třetím ročníku si uvědomil, že elektronika není nic pro něj.

Hrál po ulicích na kytaru, krom toho pracoval jako jevištní technik v divadelním studiu „Subbota“ v Leningradě. V letech 1990-1995 Chabenskij studoval hraní na petrohradském Státním institutu pro divadlo, hudbu a film. Jeho spolužáky byli mj. Michail Porečenkov, Andrej Zibrov a Michail Truchin. Pět měsíců působil v Rajkinově Satirickém divadle v Moskvě, ale nedostával žádné solidní role a vrátil se do Petrohradu.

V roce 1994 Chabenskij debutoval ve filmu Na kogo bog pošlet. V roce 2000 se začal natáčet seriál Smrtící síla (Ubojnaja sila) o zločinu v Petrohradě, který Konstantina proslavila po celém Rusku. Konstantin se stal celosvětově populárním díky roli Antona Goroděckého ve filmu Noční hlídka (2004) a jeho pokračování Denní hlídka (2006) podle literární předlohy Sergeje Lukjaněnka. Režisér Timur Bekmambetov ho obsadil i do svého amerického debutu Wanted. Kromě toho si zahrál s Nikitou Michalkovem a Olegem Menšikovem ve filmu Státní rada (2005) podle historické detektivky Borise Akunina.

V letech 1996-2003 byl Konstantin členem petrohradského Divadla Lensovět. Pracoval společně se svými spolužáky z petrohradského Státního institutu pro divadlo, hudbu a film. V roce 2003 začal Chabenskij na pozvání Olega Tabakova hrát v Moskevském uměleckém divadle. Hrál například v divadelních inscenacích „Tři sestry“, „Čekání na Godota“, „Dny Turbinových“ a „Hamlet“ (Claudius).

Konstantin se svým dlouholetým společníkem Michailem Porečenkovem chystá zinscenovat hru Some like i shot pro Moskevské umělecké akademické divadlo (MCHAT).

Konstantin byl od roku 2001 ženatý s radioreportérkou Anastasií Chabenskou. V roce 2007 se jim narodil syn Ivan. Jeho žena roku 2008 podlehla mozkovému tumoru [1].

Chabenskij žije v Moskvě a v Petrohradě.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]