Theatrum Kuks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lalli, Vivaldi: La Senna festeggiante v podání Ensamble Damian na festivalu v roce 2015

Theatrum Kuks je festival barokní kultury, především hudby, divadla a tance. V roce 2002 proběhl tzv. nultý ročník, od té doby se festival koná vždy koncem srpna v prostorách barokního komplexu Kuks. Doprovodnými akcemi festivalu jsou odborné přednášky, workshopy, instalace, výstavy a další aktivity.

O festivalu[editovat | editovat zdroj]

Koncerty a představení se konají v různých prostorách kukského areálu a jeho okolí: kostel Nejsvětější Trojice, Lapidárium, nádvoří špitálu, podzemní hrobka, Comoedien-Haus (nově zřízený z hospodářské budovy), Hubertův dvůr, Braunův Betlém. Ředitelem a dramaturgem festivalu je muzikolog a hudební historik Stanislav Bohadlo.

Umělci[editovat | editovat zdroj]

Na festivalu Theatrum Kuks pravidelně vystupuje řada významných hudebníků jako Jiří Stivín, Václav Hudeček, Václav Uhlíř, Jaroslav Tůma, František Brikcius, Pavel Svoboda, Riccardo Minasi, Gottfried Greiner, či Jiřina Dvořáková-Marešová, a souborů, které se specializují na barokní hudbu – Hipocondria Ensemble, Barocco sempre giovane, Musica Florea, Collegium Marianum, Capella Regia, SHQ Collegium, Ensemble Sporck, Ensemble Inégal ad. Pravidelným účastníkem festivalu se stalo Trio Sweets-Sporck, jehož členem je jeden z vídeňských potomků hraběte Šporka. Během uplynulých ročníků na festivalu zazněla řada hudebních děl v novodobé premiéře. Součástí festivalu bývají pravidelné hudební interpretační dílny, jejichž výsledky jsou zde prezentovány.

Divadelní část festivalu zahrnuje představení barokních divadelních her, interludií i inscenací, které se období baroka týkají tematicky. Pravidelně zde hostují profesionální, školní i amatérská divadla z celé republiky i ze zahraničí. Domovskou scénu si zde vytvořil soubor Geisslers Hofcomoedianten, který volně navazuje na činnost Šporkovy divadelní společnosti Josepha Antona Geisslera a zaměřuje se na moderní interpretaci barokních textů, většinou svým vznikem spjatých s Kuksem. Každoročně v rámci festivalu uvádí nejméně jednu novodobou premiéru některého nově objeveného textu ze šporkovské knihovny. Pravidelným hostem festivalu je rovněž pražské Malé vinohradské divadlo. Na některých rozsáhlejších projektech oba soubory spolupracují. Součástí divadelního programu jsou pravidelně dílny zaměřené na commedii dell´arte, které vede italský divadelník Luca Cairati. Inscenace, které jsou jejich výsledkem, jsou rovněž v rámci festivalového programu prezentovány.

Pravidelnou součástí festivalu jsou i produkce na pomezí žánrů, např. hudebně-dramatické zpracování Tance smrti na texty pátera Patricia Wasserburgera a s hudbou Šporkova kapelníka a hofmistra Tobiáše Antonína Seemanna, inscenované ve Šporkově hrobce. Velký prostor je na festivalu věnován také tanečním vystoupením domácích i zahraničních sólistů a souborů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]