Tarifa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Tarifa (rozcestník).
Tarifa
Tarifa
Tarifa (náměstí) Plaza de Santa María
Tarifa (náměstí) Plaza de Santa María
Tarifa – znak
znak
Tarifa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 7 m n. m.
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Provincie Andaluzie
Comarca Campo de Gibraltar
Tarifa
Tarifa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 419 km²
Počet obyvatel 18 183 (2020)[1]
Hustota zalidnění 43,4 obyv./km²
Správa
Starosta Juan Andres Gil Garcia
Oficiální web www.aytotarifa.com
Telefonní předvolba (+34) 956
PSČ 11380
Označení vozidel CA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tarifa

Tarifa je přístavní město v comarce Campo de Gibraltar, v provincii Cádiz, Andalusie, jižní výběžek Pyrenejského poloostrova, kde se stýká Středozemní moře s Atlantským oceánem, v comarce Campo de Gibraltar. Nachází se na pobřeží Costa de Luz („pobřeží světla“) a je 14 km vzdáleno od afrického pobřeží. Je známé jako místo pro vodní sporty, tj. windsurfing a kitesurfing (kiteboarding).

Součástí Tarify jsou osady Tahvilla, Facinas a Bolonia. Na ostrově Isla de Tarifa (de las Palomas Holubí ostrov), který je spojen s pevninou, se nachází pevnost Tarifa. Mys Tarifa (Punta Marroqui, Punta de Tarifa) – nejjižnější bod kontinentální Evropy na 36° severní šířky. Isla de Tarifa odděluje Atlantik od Středozemního moře. Jihovýchodním směrem je z Tarify dobře vidět útes Gibraltaru a jižním směrem přes Gibraltarský průliv pobřeží Afriky.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nachází se se na pobřeží Costa de Luz („pobřeží světla“) a je 14 km vzdáleno od afrického pobřeží. Jižně od města Tarifa se nachází ostrov Isla de Tarifa, který tvoří hranici mezi Atlantikem a Středozemním mořem. Jihovýchodním směrem je z Tarify dobře vidět útes Gibraltaru a jižním směrem přes Gibraltarský průliv pobřeží Afriky. Na ostrově se nachází nejjižněji položený evropský mys Tarifa s majákem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tarifa byla založená Féničany a dále Římané založili město Julia Traducta. Podle posledních poznatků to bylo sídlo v nynější Algericas a v místě Tarify se nacházela osada Mellaria.[2][3] V obvodu Tarify byla založena Římany osada tzv. Baleo Claudia, ruiny se nacházejí v blízkosti Bolonie. V roce 710 se zde vylodilo malé muslimské vojsko pod vedením Tárika ibn Málika, podle kterého je název města. Od roku 1090 je město pod nadvládou dynastie Almorávidů a od roku 1147 zde vládli Almohadové. V roce 1292 bylo město dobyto v rámci reconquisty křesťanskými vojsky Sancha IV. Kastilského. V roce 1294 město ubránil proti nájezdům muslimů Alfonso Pérez de Guzmán (Guzmán Dobrotivý). V 18. století, kdy oblast byla korunním územím Velké Británie, byly hradby a opevnění rekonstruovány. Poslední obléhání Tarify bylo od 20. prosince 1811 do 4. ledna 1812 napoleonskými vojsky pod velením generála Jean-Françoise Levala. Obránci byli vojáci Španělska a Velké Británie, kterým velel Francisco Copons, pozdější hrabě z Tarify. I když francouzští vojáci 30 m průrvou v hradbách, kde protékal potok, vnikli do Tarify, město nedobyli. Zimní déšť rozvodnil potok a rychle stoupající hladina vody přinutila obléhatele k ústupu. Když si generál Levala uvědomil, že následující deště způsobily vlhnutí střelného prachu a ztížily pohyb v bahně, tak zanechal bojů a ustoupil. Po ukončení Španělské občanské války (1936–1939) byly na pobřeží v rámci Plánu obrany Campo de Gibraltar postaveny betonové bunkry k obraně pobřeží.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Často je Tarifě přiřazován původní význam tarif, kdy v Tarifě kdysi kupecké lodě musely platit poplatek za místo v přístavu.[4] V centru historického města jsou úzké uličky.

Kostel San Mateo (Sv. Matouše) ze začátku 16. století v gotickém slohu, v roce 1774 upravena fasáda podle Torcuato Cayón de la Vega (fasáda barokní, vnitřek gotický).

Hrad Mirador El Estrecho a opevnění Castillo de Guzmán postavené v roce 960 na příkaz córdobského chalífy Abd ar-Rahmána III.[5]

Kostel Panny Marie na místě bývalé mešity .

Tarifa (España)

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Tarifa

Pohoří[editovat | editovat zdroj]

Nejblíže pobřeží je pohoří Estrecho se sezonními řekami a potoky. Od západu na východ jsou to hřebeny se severo-jižní orientací La Plata, Loma de San Bartolomé, Sierra de Enmedio a Sierra del Cabrito se svými vrcholy Plata (458 m), San Bartolomé (442 m), La Peña (448 m) a El Cabrito (536 m).

Druhá formace hor je na severu, jedná se o pohoří Saladavieja a Ojén s vrcholky Utreras (719 m) a Tajo de La Corza (831 m).

Řeky[editovat | editovat zdroj]

Na území Tarify se nacházejí čtyři řeky: Jara, Valle a Vega se vlévají do Atlantského oceánu, řeka Guadalmesí se vlévá do Středozemního moře (oblast Gibraltaru). Na severu protéká řeka Almodóvar, která je levým přítokem řeky Barbate, s přehradou na horním toku (Embalse de Almodóvar). Na území Tarify se nacházejí také sezónní řeky.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Vítr zde působí 300 dní v roce. Proto je okolí Tarify poseto větrnými elektrárnami a také hojně využíváno k provozování windsurfingu a kitesurfingu. V průběhu roku zde vanou dva větry:

 • Levante (východní) velmi silný vítr vanoucí především v létě
 • Poniente (západní) vane od Atlantského oceánu

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přes Tarifu vede dálnice A7 (E15) z Algeciras do Barcelony, A48 z Cádizu do Vejer de la Frontera a silnice N-340 z Cádizu do Algeciras.

Trajektový přístav na jihu města. Terminál pro osobní přepravu má plochu 2200 m². Hlavní námořní linka vede do Tangeru.

Autobusové spojení mezi Tarifou a Algericas (cca 20 km na severovýchod) a Tarifou a Sevillou (cca 200 km na sever).

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Přírodní parky[editovat | editovat zdroj]

 • Parque Natural Del Estrecho – přírodní rezervace na východ od Tarify (od Cabo de Gracias po zátoku Getares) o rozloze 7 337 ha, vyhlášená pro sledování migrace ptactva přes Gibraltarský průliv a také k pozorování delfínů a velryb.
 • Ve vnitrozemí zasahuje do oblasti Tarify přírodní park Alcornocalec (Parque Natural Los Alcornocales) o rozloze 17 422 ha.
 • U soutoku řek Jara, Salado a Vega je malá ekologická oblast pláž Los Lances o rozloze 226 ha.
 • Přírodní památkou jsou 30 metrové duny v Duna de Bolonia.

Pláže na Costa de la Luz v Tarifě[editovat | editovat zdroj]

 • Chica
 • Los Lances
 • Valdevaqueros
 • Bolonia
 • Los Alemanes
 • El Cañuelo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Тариф (остров) na ruské Wikipedii, Tarifa na německé Wikipedii, Tarifa na anglické Wikipedii a Tarifa na polské Wikipedii.

 1. Národní statistický institut: Padrón municipal de España de 2020. 31. prosince 2020. Dostupné online.
 2. GOZALBES CRAVIOTO, Enrique. La ubicación de la Mellaria romana. Revista de Estudios Tarifeños. December 1996. Dostupné online [cit. 2013-03-20]. (anglicky)  Archivovaná kopie. www.tarifaweb.com [online]. [cit. 2015-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-04. 
 3. GOZALBES CRAVIOTO, Enrique, 1995. Aspectos de la crisis del Bajo Imperio romano en la comarca del Campo de Gibraltar. Almoraima. Dostupné online [cit. 2015-12-28]. ISSN 1133-5319. (Spanish)  Archivovaná kopie. www.mancomunidadcg.es [online]. [cit. 2015-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-01-19. 
 4. Hispalense Tarifa – kurzy španělštiny u nádherné pláže, v létě klub pro děti, kitesurfing, windsurfing, potápění, velryby – ACE STUDIO. www.ace-studio.cz [online]. [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. 
 5. Costa de la Luz [online]. [cit. 2015-12-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]