La Línea de la Concepción

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Línea de la Concepción
Pohled z Gibraltarské skály přes mezinárodní letiště Gibraltar na La Línea de la Concepción
Pohled z Gibraltarské skály přes mezinárodní letiště Gibraltar na La Línea de la Concepción
La Línea de la Concepción – znak
znak
La Línea de la Concepción – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5 m n. m.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíAndalusie
ProvincieCádiz
ComarcaCampo de Gibraltar
La Línea de la Concepción
La Línea de la Concepción
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha19,24 km²
Počet obyvatel63 773 (2023)[1]
Hustota zalidnění3 314,6 obyv./km²
Správa
StarostaJosé Juan Franco Rodríguez (od 2015)
Vznik1870
Oficiální webwww.lalinea.es
Telefonní předvolba(+34) 956 ó 856
PSČ11300
Označení vozidelCA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

La Línea de la Concepción je město ve španělském autonomním společenství Andalusie. Leží v provincii Cádiz na šíji spojující pevninu s Gibraltarem, s kterým je ekonomicky i kulturně provázáno. Na jihozápadě je ohraničeno plážemi Gibraltarské zátoky, na jihovýchodě plážemi Alboránského moře a jinak svou severní částí hraničí s městem San Rogue, jehož bylo až do roku 1870 součástí.

Má rozlohu bezmála dvacet kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 64 tisíc[1] obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Když v rámci Války o španělské dědictví dobyla v roce 1704 společná výprava Anglie a Holandska (vracející se z neúspěšného dobývání Barcelony do Lisabonu) Gibraltar, odešlo původní španělské obyvatelstvo do nedalekého města San Roque, původně s nadějí, že se budou moci brzy vrátit zpět. Utrechtský mír v roce 1713 ovšem potvrdil, že vládu nad Gibraltarem mají nadále uplatňovat Angličané. Španělé se s takovým vývojem nechtěli smířit a král Filip V. nechal pevnost v roce 1727 oblehnout v rámci marné snahy o její dobytí. Když se dobytí nezdařilo, rozhodl se zde vybudovat trvalé hraniční opevnění, které by oddělilo Gibraltar od pevniny. Výstavba probíhala v letech 1731 až 1735 a právě nedaleká obydlí rodin pracovníků a dodavatelů představovala první zárodek budoucího města. Samotné opevnění přitom rozbořili 14. února 1810 Britové, kteří v rámci Španělské války o nezávislost stáli na straně Španělů proti Napoleonovi Bonapartemu a báli se, že opevnění využije blížící se francouzské vojsko.

I po rozboření opevnění ovšem město dále prosperovalo jakožto hraniční sídlo v závislosti na Gibraltaru, který zásobovalo potravinami a naopak nabízelo jeho obyvatelům různé služby. Dlouho bylo přímou součástí města San Rogue, ale obyvatelé se časem začali dožadovat správní samostatnosti a tak se 17. ledna 1870 stalo samostatným správním celkem. Ve stejném roce 20. července zvolili zástupci občanů prvního starostu a první zasedání obecní rady jednomyslně schválilo název La Línea de la Concepción.

V roce 1913 král Alfons XIII. povýšil obec na město.

I v průběhu 20. století zůstávalo město těsně provázané s nedalekým Gibraltarem a když Francisco Franco 8. června 1969 jako odpověď na novou gibraltarskou ústavu nařídil uzavřít hranici, tisíce místních lidí tím přišly o práci.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Pevnosti[editovat | editovat zdroj]

Klíčovou součástí opevnění budovaného v třicátých letech 18. století a zničeného na počátku 19. století byly dvě velké pevnosti, Santa Bárbara na východním konci a San Felipe na západním konci. Zatímco z pevnosti San Felipe mnoho nezbylo, rozvaliny pevnosti Santa Bárbara je možné si prohlédnout.

Muzeum gibraltarské šíje[editovat | editovat zdroj]

El Museo del Istmo se nachází v nejstarší zachovalé budově města: bývalém vojenském velitelství, jehož nejstarší části byly postaveny v letech 1863–1865.

Býčí aréna[editovat | editovat zdroj]

Stadion pro býčí zápasy pro 6000 diváků byl postavený v letech 1880–1883 a je dobrou ukázkou místní dobové architektury.

Socha Camaróno de la Isla[editovat | editovat zdroj]

Socha zpěváka Camaróno de la Isla, který zde strávil část svého života, se nachází v západní části města. Vytvořil ji Nacho Falgueras.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Línea de la Concepción na anglické Wikipedii.

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2023. 13. prosince 2023. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]