Tanystrosuchus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTanystrosuchus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, asi před 208 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry liliensterna, příbuzného rodu.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Rod Tanystrosuchus
Binomické jméno
Tanystrosuchus posthumus
von Huene, 1908
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tanystrosuchus („dlouhý krokodýl“) je potenciálně neplatný rod vývojově primitivního teropodního dinosaura, žijícího v období pozdního triasu (geologický věk nor, asi před 208 miliony let) na území současného Německa. Formálně byl popsán paleontologem Friedrichem von Huenem v roce 1908.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fosilní otisk stopy malého teropoda z České republiky (lom U Devíti Křížů nedaleko Červeného Kostelce). Tanystrosuchus žil zhruba ve stejné době a mohl být jeho blízkým příbuzným.

Jediný fosilní krční obratel byl objeven v 60. letech 19. století S. F. J. von Kapffem v sedimentech souvrství Löwenstein (či střední Stubensandstein) na území Bavorska. Německý přírodovědec Christian Erich Hermann von Meyer obratel stručně popsal již v roce 1865, nepřiřadil mu ale žádné oficiální jméno.[2] V roce 1907 začal fosilii zkoumat von Huene, který poznal, že patřila teropodnímu dinosaurovi. Německý paleontolog jej proto popsal a pojmenoval jako "Tanystropheus posthumus" (rod Tanystropheus byl tehdy ještě považován za teropodního dinosaura).[3] Zkamenělina se poté dostala do sbírek Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu (dnes katalogové označení SMNS 4385) a byla nesprávně označena jako Nicrosaurus (zástupce skupiny Phytosauria). V roce 2000 fosilii dohledali paleontologové Oliver Rauhut a Axel Hungerbühler, kteří konstatovali, že se nepochybně jedná o obratel teropoda podobného rodu Liliensternus, vzhledem k nekompletnosti nálezu je ale nezbytné označit jej za nomen dubium (pochybné vědecké jméno).[4] V současnosti tedy není jisté, o jakého dravého dinosaura se jednalo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. von Huene, F. (1908). Die Dinosaurier der Europäischen Triasformation mit berücksichtigung der Ausseuropäischen vorkommnisse. Geologische und Palaeontologische Abhandlungen, Suppl. 1(1), p. 1-419.
  2. Meyer, H. v. (1865). Reptilien aus dem Stubensandstein des oberen Keupers (Dritte Folge). Palaeontographica. 14, 99-124.
  3. Olshevsky, G. (1991). "A revision of the parainfraclass Archosauria Cope, 1869, excluding the advanced Crocodylia" (PDF). Mesozoic Meanderings, 2. San Diego: 196.
  4. Rauhut, O. M. W. & Hungerbühler, A. (2000). "A review of European Triassic theropods." Gaia, 15: 75-88.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • von Huene, F. (1932). Die fossile Reptil-Ordnung Saurischia, ihre entwicklung und geschichte. Monographien zur Geologia und Palaeontologie. 1, 1-362.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]