Phytosauria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxPhytosauria
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias
alternativní popis obrázku chybí
Paleorhinus arenaceus, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Infratřída Archosauromorpha
Řád Phytosauria
von Meyer, 1861
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phytosauria ("rostlinní ještěři"), někdy také zahrnovaní do čeledi Parasuchidae, byli rozsáhlou skupinou menších až obrovských (délka 2-12 metrů, v průměru 3-4 metry) obojživelných plazů, podobných krokodýlům. Tito štíhlí predátoři s protáhlou tlamou žili v období svrchního triasu, asi před 240-200 miliony let. Krokodýlům se nejenom podobali, ale zřejmě žili také podobných způsobem života. Nebyli však tak dobře přizpůsobeni životu ve vodě jako současní krokodýli. Předchůdci krokodýlů v té době byli pohybliví běžci na suché zemi a svoji ekologickou roli sladkovodních predátorů zaujali až po vyhynutí phytosaurů v období jury.

Zástupci phytosauridů byli ve své době velmi rozšíření a jejich fosílie jsou dnes známé ze Severní Ameriky (zejména Alberta), Evropy, Indie, Maroka, Thajska a Madagaskaru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Chatterjee, S. (1978). A primitive parasuchid (phytosaur) reptile from the Upper Triassic Maleri Formation of India, Palaeontology 21: 83-127
  • Hungerbühler, A. (2002). The Late Triassic phytosaur Mystriosuchus Westphali, with a revision of the genus. Palaeontology 45 (2): 377-418
  • Lucas, S.G. (1998). Global Triassic tetrapod biostratigraphy and biochronology. Paleogeog. Palaeoclimatol., Palaeoecol. 143: 347-384.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]