Svatý Pantaleon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Pantaleon
Panteleimon by Byzantine anonymous (15th c., Pushkin museum).jpg
Narození 275
Nikomédie
Úmrtí 303 (ve věku 27–28 let)
Nikomédie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Pantaleon také Panteleémon, Panteleimon († kolem r. 305)[zdroj?] je svatý, mučedník a jeden z čtrnácti sv. pomocníků. Uznávaný katolickou a pravoslavnou církví. Církevní svátek má 27. července.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Legend o svatém Pantaleonovi se dochovalo několik. Pocházel z významného rodu ve městě Nikomédii. Jeho otec byl pohan a matka křesťanka. Matka mu brzy zemřela. Jedna z legend vypravuje, že když navštěvoval lékařskou školu ve městě, seznámil se se starým křesťanským knězem Hermolausem a jeho společníky. Pantaleon se knězi svěřil, že se chce stát osobním lékařem císaře Maximiána Galeria. Kněz mu řekl, že jeden lékař je moudřejší a významnější nad jiné. Jmenoval se Ježíš Kristus a pouhým slovem léčil tělesné nemoci. Mladého Pantaleona slova kněze zaujala a stále častěji jej navštěvoval a rozmlouval s ním. Jednoho dne, když šel navštívit kněze, uviděl mladý lékař na zemi dítě, které bylo jako mrtvé. Poblíž se do křoví plazil jedovatý had. Vzal dítě do náručí a v duchu si řekl, že pokud je Ježíš Kristus tak mocný lékař, pomůže mu. A skutečně, dítě se podařilo zachránit. Pln radosti běžel ke starému knězi a nechal se od něj pokřtít. Později provozoval lékařství, pomáhal i povzbuzením a dobrým slovem. Mnoho lidí u něj nacházelo pomoc, neodmítal chudé ani bohaté. Byl obžalován a předveden před císaře. Byl vyzván, aby obětoval římským bohům. Neučinil tak, ba dokonce před očima císaře uzdravil jménem Ježíše Krista ochrnutého člověka. Rozzlobený císař jej nechal mučit, přivázat k olivovému stromu a později byl sťat mečem.

Ostatky a kult[editovat | editovat zdroj]

Ostatky sv. Pantaleona se dostaly do šesti hlavních center kultu: uctívají se v Jeruzalémě, ve 4 chrámech v Římě, a v klášterní bazilice sv. Pantaleona v Kolíně nad Rýnem, která je dodnes živým poutním místem.

Atributy[editovat | editovat zdroj]

Sv.Pantaleon patron lékařů

Svatý Pantaleon je vyobrazován se skříňkou nebo nádobou na léky. Můžeme jej vidět také vyobrazeného s léčivými bylinkami , či rukama přibitýma k hlavě (k olivě).

Patron[editovat | editovat zdroj]

Svatý Pantaleon je patronem lékařů, kojných a porodních asistentek, pomocník opuštěných.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHIKORA, Rudolf. Naše světla. [s.l.]: Exerciční dům ve Frýdku, 1947. 824 s. S. 508 - 511. 
  • ZACHOVÁ, Jana. Legendy Wolfenbüttelského rukopisu. Praha: Filosofia, 2010. 210 s. ISBN 978-80-7007-342-1. 
  • Lexikon der christlichen Ikonographie, editor Wolfgang Braunfels, díl M-Z. Basel-Rom- Freuiburg-Wien 1992.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]