Svatý Hubert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Svatý Hubert (rozcestník).
Sv. Hubert
Kaple sv. Huberta v Lednicko Valtickém areálu
Kaple sv. Huberta v Lednicko Valtickém areálu
Datum narození 655?
Místo narození Akvitánie (dnešní Francie)
Datum úmrtí 727
Svátek 3. listopad
Místo pohřbení klášter v Andin v Ardenách
Úřady biskup v Lutychu
Uctíván církvemi římskokatolická církev, ruská pravoslavná církev v Belgii (jako světec místního významu)
Atributy biskup, jelen, kříž, kniha, lovec, roh, šípy
Patronem Arden, Lutychu, lovců, střelců, řezníků, soustružníků, kožešníků, optiků, slévačů, matematiků, výrobců matematických přístrojů, výrobců rolniček, loveckých psů, proti: psímu kousnutí, vzteklině, hadímu uštknutí, strachu před vodou.

Svatý Hubert († 727) byl franský biskup, zakladatel města Lutychu a křesťanský svatý. Podle legendy se náboženskému životu zasvětil po setkání s jelenem na honu a je proto patronem lovců a myslivců.

Život a legenda[editovat | editovat zdroj]

Svatý Hubert pocházel z velmi bohaté šlechtické rodiny v Akvitánii. Měl velkou zásluhu na pokřesťanštění Arden. Před svým povoláním byl výborným lovcem a milovníkem hýřivých zábav, měl prý patřit k družině franckého krále Theodoricha III. Hubert byl lidumil s dobrým srdcem a byl považován za zastánce spravedlnosti.

V Austrasii se oženil s Floribanou, která však při porodu zemřela. Legendy o něm povídají, že po těžkém životním osudu jej oslovilo v přírodě při lovu takové nečekané setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící kříž. A promluvil k němu nadpřirozený hlas, který se ho zeptal: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř. Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Po tomto zážitku se Hubert stává knězem, na toto jeho poslání ho připravoval svatý Lambert. Kolem roku 705 kritizuje sv. Lambert cizoložství krále Pipina a je záhy zavražděn. Po jeho smrti se stal Hubert jeho nástupcem. Své sídlo z Maastrichtu přenáší do Lutychu, kde nechal na místě uložení ostatků sv. Lamberta postavit katedrálu. V 8. století se v lese v Ardenách snaží Hubert obrátit lid k Bohu a prosil Boha o požehnání úrody. To, co připomínal věřícím a sobě, připomíná i nám: „Pokud žijeme, jsou nám dveře milosrdenství otevřeny. Ti, kdo si je nezvolí, budou muset projít branou zavržení. Uvaž tedy čím jsi byl, co jsi a čím za krátko budeš! Svá provinění naprav pokáním a smiř se s Bohem!“

Z Furu, kde byl posvětit nový chrám, při cestě zpět do Lutychu onemocněl zimnicí, se všemi se rozloučil a záhy zemřel. Existuje také pověst o nehodě na loďce. V roce 827 byly Hubertovy ostatky přeneseny do chrámu u kláštera v Andin v Ardenách, který byl po něm přejmenován.

Výtvarné umění[editovat | editovat zdroj]

Sv. Hubert od Brokoffa, dům U Zlatého jelena v Praze

Typické zobrazení sv. Huberta je scéna setkání s jelenem. Světec klečí a vzhlíží k bílému jelenovi, který má mezi parožím křesťanský kříž. Toto uspořádání ale současně odpovídá i zobrazení svatého Eustacha a je odlišné od zobrazení trinitáře sv. Felixe z Valois, který se však také zobrazuje s jelenem s křížem mezi parožím.

Známá zobrazení:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]