Svatý Hubert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Svatý Hubert (rozcestník).
Svatý Hubert
Kaple sv. Huberta v Lednicko Valtickém areálu
Kaple sv. Huberta v Lednicko Valtickém areálu
biskup
Narození655?
Akvitánie (dnešní Francie)
Úmrtí727
Tervuren
Svátek3. listopad
Místo pohřbeníklášter v Andin v Ardenách
Vyznáníkatolická církev
Úřadybiskup v Lutychu
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství, ruská pravoslavná církev v Belgii (jako světec místního významu)
Atributybiskup, jelen, kříž, kniha, lovec, roh, šípy
PatronemArden, Lutychu, lovců, střelců, řezníků, soustružníků, kožešníků, optiků, slévačů, matematiků, výrobců matematických přístrojů, výrobců rolniček, loveckých psů, proti: psímu kousnutí, vzteklině, hadímu uštknutí, strachu před vodou.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Hubert († 727) byl franský biskup, zakladatel města Lutychu a křesťanský světec. Podle legendy se náboženskému životu zasvětil po setkání s jelenem na honu a je proto patronem lovců a myslivců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatý Hubert pocházel z velmi bohaté šlechtické rodiny v Akvitánii. Měl velkou zásluhu na pokřesťanštění Arden. Před svým povoláním byl výborným lovcem a milovníkem hýřivých zábav, měl prý patřit k družině franského krále Theudericha III. Byl považován za zastánce spravedlnosti.

V Austrasii se oženil s Floribanou, která však při porodu zemřela. Dle pověsti se po těžkém životním osudu při lovu nečekaně setkal s jelenem, jenž měl mezi parožím zářící kříž, během čehož k němu měl promluvit nadpřirozený hlas, který mu řekl: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“[1] Po tomto zážitku se stal knězem, k čemuž jej připravoval svatý Lambert. Kolem roku 705 kritizoval sv. Lambert cizoložství krále Pipina II., záhy byl zavražděn. Po jeho smrti se Hubert stal jeho nástupcem. Své sídlo z Maastrichtu přenesl do Lutychu, kde nechal na místě uložení ostatků svatého Lamberta postavit katedrálu. V 8. století se v Ardenském lese snažil obrátit lid k Bohu a prosil Boha o požehnání úrody.

Při cestě z Furu do Lutychu, kde byl posvětit nový chrám, onemocněl zimnicí na níž záhy zemřel. Podle jiné pověsti zemřel po nehodě na loďce. V roce 827 byly Hubertovy ostatky přeneseny do chrámu u kláštera v Andin v Ardenách, který byl podle něj přejmenován.

Poselství[editovat | editovat zdroj]

„Pokud žijeme, jsou nám dveře milosrdenství otevřeny. Ti, kdo si je nezvolí, budou muset projít branou zavržení. Uvaž tedy čím jsi byl, co jsi a čím za krátko budeš! Svá provinění naprav pokáním a smiř se s Bohem!“[2]

Výtvarné umění[editovat | editovat zdroj]

Sv. Hubert od Brokoffa, dům U Zlatého jelena v Praze

Typické zobrazení sv. Huberta je scéna setkání s jelenem. Světec klečí a vzhlíží k bílému jelenovi, který má mezi parožím křesťanský kříž. Toto uspořádání ale současně odpovídá i zobrazení svatého Eustacha a je odlišné od zobrazení trinitáře sv. Felixe z Valois, který se však také zobrazuje s jelenem s křížem mezi parožím.

Známá zobrazení:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdo byl sv. Hubert?. Témata [online]. 2008-11-09 [cit. 2020-02-11]. Dostupné online. 
  2. Životy svatých. catholica.cz [online]. [cit. 2020-02-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]