Svatá Pudentiana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Pudentiana
Svatá Pudentiana, detail mozaiky apsidy kostela Svaté Pudentiany
Svatá Pudentiana, detail mozaiky apsidy kostela Svaté Pudentiany
panna, mučednice, přítelkyně apoštolů
Svátek19. května
Uctívána církvemiřímskokatolická církev
Pravoslavná církev[1]
Významné zasvěcené kostelyBazilika Santa Prassede
AtributyOlejová lampa, vavřínový věnec (pro Krista)

Svatá Pudentiana byla římskokatolická mučednice z 2. století, která odmítla uctívat římské císaře Marka Aurelia a Antonina Pia jako božstva. Je známá také jako Potentiana a je často spojována se svou sestrou mučednicí Praxedou.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy sepsané bollandisty v 8. století, a podle martyrologie z Reichenau[2] byla Pudentiana římskou pannou a mučednicí raně křesťanské církve, dcerou svatého Pudense, přítelkyní apoštolů a sestrou svaté Praxedy. Praxeda a Pudentiana spolu s papežem Piem I. zřídili v domě svého otce vlastní kostel, kde byl Pius I. knězem a v němž křtili pohany. Pudentiana zemřela ve věku 16 let, pravděpodobně jako mučednice, a je pohřbena vedle svého otce Pudense v katakombách Priscilla na Via Salaria.

I když existují důkazy o životě Pudense, neexistují žádné přímé důkazy ani pro Pudentianu ani pro Praxedu. Je možné, že původní označení „ecclesia Pudentiana“ (tj. kostel Pudensův) byl časem zaměněn za „svatou Pudentianu“.

Uctívání[editovat | editovat zdroj]

Bazilika Santa Pudenziana v Římě nese její jméno a její svátek byl slaven 19. května až do revize kalendáře svatých papežem Pavlem VI. z roku 1969, kde už Pudentiana zmiňována není.

Španělský dobyvatel Miguel López de Legazpi, zakladatel moderního filipínského města Manily dobyl Filipíny 19. května 1571 a protože na tento den připadal svátek svaté Pudentiany (ve španělštině Potenciana), prohlásil Pudentianu za patronku svou i celého ostrova.[3]

Apoštolským listem "Impositi Nobis" ze dne 12. září 1942 papež Pius XII. na žádost filipínského biskupství udělil titul Neposkvrněného početí (Immaculate Conception) Panně Marii a prohlásil jí za hlavní patronku země, přičemž dalšími patrony země jsou svatá Pudentiana a Růžena Limská, Rose of Lima (rozená Isabel Flores de Oliva). Listina zmiňuje historické dokumenty uvádějící Pudentianu jako patronku ze 16. století a Růženu Limskou ze 17. století.[4] V historické části Manily se nachází španělská citadela Intramurus, v níž do dnešních dnů je ulice, která nese její jméno.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Jméno Pudentiana je také název starověkého města a biskupského stolce v římské provincii Numidie. Název města se svatou Pudentií nijak nesouvisí. Město patří mezi titulární stolce uvedené v Annuario Pontificio.[5][6]

Další místa uctívání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pudentiana na anglické Wikipedii.

  1. ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ. www.synaxarion.gr [online]. [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (řecky) 
  2. Saint Prudentia St. Prudentia. web.archive.org [online]. 2011-10-03 [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Manila Cathedral. manilacathedral.com.ph [online]. [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Santa Potenciana - the Forgotten Secondary Patroness of the Philippines. Santa Potenciana - the Forgotten Secondary Patroness of the Philippines [online]. 2017-05-18 [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Annuario Pontificio 2013. Città del vaticano: Libreria editrice vaticana ISBN 978-88-209-9070-1. (latinsky) 
  6. CHENEY, David M. Pudentiana (Titular See) [Catholic-Hierarchy]. www.catholic-hierarchy.org [online]. 2011-11-23 [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Svatá Pudentiana na Wikimedia Commons
  • St. Pudentiana - Saints & Angels. Catholic Online [online]. [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  • St. Pudentiana and the 140 Saints of the Colonnade Charlemagne - Svatá Pudentiana na kolonádě Karla Velikého (náměstí svatého Petra ve Vatikánu). www.stpetersbasilica.info [online]. [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. (anglicky)