Studený (Orlické hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Studený
Studený od jihovýchodu
Studený od jihovýchodu

Vrchol721 m n. m.
Prominence143 m ↓ Vlčkovice
Izolace3,2 km → Adam
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Orlických hor
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříOrlické hory
Souřadnice
Studený
Studený
PovodíTichá Orlice, Divoká Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studený (německy Studeneyer Oberwald) je vrchol v České republice ležící v Orlických horách.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Studený se nachází v celku Orlické hory, podcelku Mladkovská vrchovina a v okrsku Pastvinská vrchovina[1].

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Studený se nachází asi 5,5 km severně od města Jablonné nad Orlicí a asi 9,5 km východně od města Žamberku. Nejvyšší vrchol Mladkovské vrchoviny Adam je asi 3,5 km na sever. V severojižně orientovaném hlavním hřebenu vrchoviny je Studený pro své blízké okolí dominantním vrcholem. Kostelní vrch na severní straně i Faltusův kopec na jižní jsou poměrně vzdálené a nižší. Východní svah prudce spadá do údolí Tiché Orlice u Těchonína, západní strana je nejprve protažená do mírněji se svažujícího hřebínku, na jehož konci dochází k prudkému spádu do údolí Orlice Divoké.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Východní svah přímo spadá do údolí Tiché Orlice. Severozápadní svah odvodňován Studenským potokem, který se vlévá do Studenecké zátoky vodní nádrže Pastviny na Divoké Orlici.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Vrcholové partie Studeného spolu se západními a jihozápadními svahy jsou porostlé souvislým lesem nazývaným Studenský horní les. Díky němu není z vrcholu žádný výhled. Nižší partie severních a východních svahů jsou využívány jako louky nebo pole.

Komunikace a turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Po jihovýchodním úbočí Studeného vede silnice z obce Studené, která za pomoci serpentin klesá do Celného. Z ní odbočuje účelová komunikace vedoucí po východním svahu do Vlčkovic. Zalesněnou částí procházejí pouze lesní cesty. Přes vrcholovou partii prochází červeně značená trasa 0416 ze Zemské brány do Nekoře.

Studenské skály[editovat | editovat zdroj]

V podvrcholovém prostoru na jihovýchodní straně vystupuje největší skalní skupina Orlických hor zvaná Studenské skály. Skupina vznikla mrazovým zvětráváním ortorulmigmatitů orlicko-kladského krystalinika. Skupina je asi 500 metrů dlouhá a přes 10 metrů vysoká. Některé skály dosahují výšky až 25 metrů. Využívá se jako cvičný horolezecký terén. Díky lesnímu porostu nejsou skály z dálky viditelné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]