Stilbaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxStilbaceae
alternativní popis obrázku chybí
Halerie Halleria lucida
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
ČeleďStilbaceae
Kunth, 1831
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nuxia congesta

Stilbaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hluchavkotvaré (Lamiales). Jsou to převážně keře, nejvíce rozšířené v jižní Africe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stilbaceae jsou nevysoké keře 'erikoidního' vzhledu (připomínající vřesovcovité) nebo i byliny. Listy jsou jednoduché, vstřícné (křižmostojné) nebo přeslenité, kožovité, bez palistů. Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích, nejčastěji vrcholových klasech nebo hlávkách. Květy jsou oboupohlavné, slabě až silně dvoustranně souměrné. Kalich je pětičetný, zvonkovitý nebo trubkovitý. Koruna je srostlá ze 4 nebo 5 lístků, nejčastěji nálevkovitá. Tyčinky jsou 4, přirostlé u ústí korunní trubky. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 plodolistů, se 2 komůrkami (u rodu Retzia částečně spojenými) a jedinou čnělkou. V každém plodolistu jsou 1 až 3 vajíčka. Plodem je pukavá nebo nepukavá tobolka.[1][2]

Čeleď zahrnuje 39 druhů v 11 rodech. Největší rod je Nuxia (15 druhů).[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Stilbaceae je rozšířena v subsaharské Africe, na Madagaskaru, v Arábii a na Maskarénských ostrovech. Centrum rozšíření je v oblasti Kapska.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Taxonomické zařazení jednotlivých rodů bylo v minulosti dosti různorodé. Někteří autoři rozlišovali čeledi Stilbaceae (5 rodů) a Retziaceae (1 rod), zbylé rody byly součástí čeledí logániovité (Loganiaceae), komulovité (Buddlejaceae), podpětovité (Gesneriaceae) a krtičníkovité (Scrophulariaceae s.l.) a do čeledi Stilbaceae byly přeřazeny až s nástupem molekulárních metod. Rod Ixianthes byl přeřazen do čeledi Scrophulariaceae.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Anastrabe, Bowkeria, Campylostachys, Charadrophila, Euthystachys, Halleria, Kogelbergia, Nuxia, Retzia, Stilbe, Thesmophora[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Stilbaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-05-21. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Retziaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-04. 
  3. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  5. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]